​Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Van’ın Cadde sokaklarında tezgâh açan esnaf ve halk son zamanlarda yapılan zamların bayram öncesi vatandaşları mağdur ettiğini söylediler.

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala her sene olduğu gibi cadde ve sokaklara bayram tezgâhı açan esnaf son zamanlarda yapılan zamlardan dolayı vatandaşlarda bayram hevesi bırakmadıklarını ifade ettiler.

Bayram alışverişiyle ilgili İLKHA mikrofonuna konuşan çarşı esnafı ve vatandaşlar ülkeye son zamanlarda yapılan ekonomik darbe ve zamlardan dolayı fakir ve yoksulların alışveriş yapamadıklarını söylediler.

"İnsanlarımız zor durumda"

ABD tarafından uygulanan yaptırım ve ülkede yapılan zamlardan dolayı zor durumda olduğunu ifade eden esnaf ihsan Akyüz, "Şu ada çarşıda kuru bir kalabalık var, uygun fiyat bakanlar, bütçesi az olan insanlar, kendi imkânlarına göre şeker, elbise gibi şeylere bakıyor insanlarımız zor durumdadır. Biz esnaf olarak ödemelerimiz üst üste yıkılıp kalmış, eski bayramların verdiği tat yok artık, günden güne, bayramdan bayrama daha kötüye gidiyoruz. Esnaf ve halk olarak dünü arıyoruz." dedi.

"Çocuklar şeker istiyor ama alacak param yok"

"Ekonomik anlamda her şeye zam gelmiş millet idare edemiyor ev geçindirmede büyük sıkıntılar var milletin perişan durumda" diyen Şahin Eryaman isimli vatandaş da şöyle konuştu:

Dolar yine yükselmiş bizim gibi fakir fukaralar idare edemiyor, buna karşı bir önlem bir düzenleme istiyoruz, fakirler nasıl idare edecek, unun fiyatı yükseldi. Haliyle ekmek fiyatı da arttı. Bugün Kurban Bayramı pazarına geldik önümüz bayram çocuklar şeker istiyor onu alacak param yok, bütün Türkiye’de ki halkın durumu bu şekilde perişandır.

"Geçtiğimiz bayramlara göre hiç iş yok"

Saadettin Yeşiloğlu isimli esnaf ise "Kurban Bayramı bu sene çok durgun dükkânı açıp oturuyoruz, iş yok bekliyoruz. Eşyalar almış başını gidiyor şu an her şeye zam yapılıyor, Allah yardımcımız olsun çok zor durumdayız. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı'na göre, bu bayram hiç iş yok, esnaf çok zor bir durumdadır." diye konuştu.

"Bayram üzeri yapılan zamlar belimizi kırdı"

Esnaf Nihat Yaşar da bayram kalabalığının güzel olduğunu ancak ekonomik anlamda sıkıntıların olduğunu belirterek, halkın dilediği gibi alışveriş yapamadığını söyledi. Yaşar, "Geçtiğimiz bayramlar göre bu bayram yoğunluğu daha düşük, ülkede son zamanlarda çoğu şeye zam uygulandığı için kimse alışverişte yapamıyor. Bayram üzeri yapılan zamlar belimizi kırdı nerdeyse doğrulamıyoruz desek yeridir. Dolar yükseldikçe insanlar düşüşte, bayram öncesi ülke için iyi olmadı. Allah yardımcımız olsun." dedi.

"Bu bayram gördüğüm işsizliği hiç bir bayram görmedim"

Esnaf Mehmet Akbaşoğlu, "30 yıldır esnafım bu bayram yaşadığımız işsizliği hiçbir bayram görmedik, bayram olup olmadığı belli değil ve bütün piyasanın durumu bundan ibaret. Geçtiğimiz bayramlarla bu bayram arasında yüzde 50 fark var. Halkımız mağdur, iş yok, insanların alım gücü,  para yok, para harcayan yok son zamanlarda doların yükselmesi ve çoğu ürüne zam gelmesiyle çok sıkıntılar yaşadık, ülkenin zengin kısmını bilmem ama fakir ve fukaralara bayram gelmedi, Allah yardımcımız olsun inşallah." şeklinde konuştu.

"Ümidimiz eski bayram havasını yakalamak"

"Kurban Bayramı geçen seneki bayramlara göre çok sönük geçiyor" diyen Mehmet Nuri Kaburak isimli esnaf da şöyle konuştu:

Bunun sebebi doların durmadan yükselme ve düşüşü, işsizlik, ekonominin olmaması büyük etkiler çıkarıyor. Daha önceden köy halkı hayvan besler besicilik, tarımcılık yapar alıp verdiği para ile ekonomiye biraz can katardı, şimdi artık köylerde eskisi gibi değil kimse hayvancılık yapmıyor yem alamıyor. Kepek alamıyor, saman ve ot alamıyor, bunları alamadığı içinde hayvancılıkla uğraşmıyor şehir halkı gibi dışardan çalışıp geçimini yapıyor bununda çok etkisi oluyor. İnşallah ümidimiz eski bayram havasını tekrar yakalarız, hem esnafa bayram hem vatandaşa bayram olur.

"Bayrama beş gün kala boş zamanımız olmazken şu an iş yok"

Esnaf Zeki Gürgin ise "Bayram alışverişleri çok sakin ve normal geçiyor. Ortam olarak çok şükür rızkımız geliyor hayat çok zorlaşmış satışlar çok az, eski satışları bulamıyoruz umduğumuz gibi canlı geçmiyor." dedi.

Gürgin, "Eskiden bayram beş gün kala bir dakika boş zamanımız yoktu. Şimdi zamanımız bol oturup çay içme zamanımız oluyor rahat bir şekilde, ülke ekonomisi çok zor şartlardan geçiyor, bunun için rabbim ülkemize huzur versin ekonominin düzelmesini istiyoruz. Ülkede en büyük desteği esnaf arkadaşlardan bekliyoruz. Herkes normal olarak bir ürünü nasıl satıyorsa bayramda da o şekilde satsın hiçbir fark bırakmadan, milleti de rahatsız etmeden malını satsın ve doları da tezgâhına sokmasın, dolarla iş yapmasın, dolarla iş yaptığı zaman ve bu kaybı halktan karşılamaya çalıştıkları zaman bilsinler ki bunun cezasını da çekecektir. " şeklinde konuştu. (Yunus Tuğrul-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler