Birçok önemli alanda vergisel düzenlemeler yapıldı

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile birçok önemli alanda vergisel düzenlemeler yapıldı.

Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile birçok önemli alanda vergisel düzenlemeler yapıldığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, kreş hizmetinin dışarıdan alındığı durumlarda her bir çocuk için aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 15’i istisna edilmişken, Bakanlar Kurulu kararıyla bu oranın yüzde 50’ye çıkarıldığı belirtildi. Böylece çocuk başına gelir vergisi matrahından istisna edilen aylık tutarı 304 TL’den bin 15 TL’ye yükseltildi.

Açıklamada, "7103 sayılı Kanunla 2019 yılı sonuna kadar sanayi sicil belgesini haiz mükelleflerce imalat sanayiinde kullanılmak üzere iktisap edilecek yeni makina ve teçhizat teslimleri katma değer vergisinden istisna tutulmuş, bunlara ilişkin iki kat hızlı amortisman uygulanmasına imkan tanınmıştır. Bu Kararname ile ülkemizde imalat sektörünün ihtiyaç duyduğu temel makine ve teçhizatları yurtiçi imalatçılarımızı gözeterek rekabetçi bir ortam sağlayacak şekilde belirledik. Böylece yurtiçi üretimi teşvik edecek ve firmalarımızın üretim ve yatırım maliyetlerini azaltacak bir düzenlemeyi daha hayata geçirdik." denildi.

Tapu harcı oranı yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürüldü

Ayrıca gayrimenkul sektöründeki gelişmeler dikkate alınarak bu Kararname ile, taşınmazların alım-satım maliyetlerine ilişkin vergilerin 6 ay boyunca azaltılacağı ifade edilen açıklamada, "Yüzde 18 KDV oranına tabi konut teslimlerindeki oranı 31 Ekim 2018 tarihine kadar uygulanmak üzere yüzde 8’e indirdik. Tapu harcı oranını da aynı dönemde yüzde 4’ten yüzde 3’e düşürdük." ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler