Bölge’de gazbeton yapı kimyasalları üretildi

Dicle Kalkınma Ajansı’nın Rekabetçi Sektörlerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Mardin’de gazbeton yapı kimyasalları üretildi.

Dicle Kalkınma Ajansı'nın Rekabetçi Sektörlerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında Mardin'de bir şirketin "Bölgenin Tek Gazbeton Üretim Tesislerinde İklim Şartlarına Uygun Gazbeton Yapı Kimyasalları Üretimi" adlı projeleri başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı. Toplam bütçesi 310 Bin TL olan proje yüzde 50 oranında desteklenerek 155 bin TL geri ödemesiz hibe desteği aldı.

Bu projenin amacının, Bölge'nin ilk ve tek gazbeton üretim tesisinde, hedef pazarların iklim şartlarına uygun yapı kimyasalları ürünlerinin üretimini gerçekleştirmek olarak açıklandı. Proje ile yapı kimyasalları imalatı sektöründe üretilen ürün yelpazesinin genişletilmesi, çevre sistemlerinin kurulması, pazarlama süreçlerinin geliştirilmesi ve yeni personel istihdamı ile insan kaynaklarının güçlendirilmesi hedefleniyor.

Projenin hayata geçirilmesi ile birlikte, seramik yapıştırıcı, hazır sıva harcı ve fuga harcı üretimleri gerçekleştirilmeye başlandı. Son teknolojiye uygun makine - ekipman üretim altyapısı genişletilerek mevcut üretim kapasitesi yüzde 50 artırıldı. Ayrıca üretimde hata oranı yüzde 25 düşürüldü. Üretilen 3 yeni ürünün ihraç edilmesi ile birlikte firmanın yıllık ihracat tutarı yüzde 40 arttı.

Böylece bölgede üretilmeyen, mevcut ve potansiyel pazarların iklim şartları ile firmanın gazbeton ürünlerine uygun 3 çeşit malzeme üretilerek Bölge'ye kazandırılmış oldu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler