“Bursa'nın ihracatı yüzde 10 arttı”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO ) Başkanı İbrahim Burkay, 2016 yılında Bursa'nın ihracatının yüzde 10'un üzerinde bir artış performansı sergilediğini açıkladı.

BTSO Şubat ayı olağan meclis toplantısı oda hizmet binasında gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, 2017 yılının ilk iki ayında ihracatta önemli artışlar yaşandığını söyledi.

Burkay, "2017 yılı, ilk iki ayda yakaladığımız başarılar ve devletimizin sağladığı teşviklerle yeni başarı hikayeleri yazacağımız bir yıl olacak. Dünya ticaretindeki olumlu sinyaller de bizlere bu anlamda umut veriyor" dedi.

Burkay, ekonomik seferberlik ruhu ile başladıkları 2017 yılında 2 aylık bir süreci geride bıraktıklarını hatırlatarak, "Bu süreçte iş dünyamızın beklentileri doğrultusunda ekonomi yönetimimiz de önemli düzenlemeleri hayata geçirdi. Bazı sektörlerimizdeki vergi indirimleriyle birlikte, istihdam üzerindeki yüklerin hafifletilmesi, nakit sıkışıklığının giderilmesi ve yeni yatırımların desteklenmesi gibi çok önemli uygulamalar, Türkiye ekonomisine duyulan güveni de artırdı. Bizler, dün olduğu gibi bugün de ülkemizin aydınlık geleceğine inanıyoruz. Yakalamış olduğumuz milli birlik ve dayanışma ruhuyla birlikte inşallah 2017 de yeni başarı hikayelerini yazacağımız bir sürecin başlangıcı olacak." dedi.

"2016 yılında Bursa'nın ihracatı yüzde 10 arttı"

2016 yılında hem kent hem de ülke ekonomisi açısından ihracat rakamlarının arttığını belirten Burkay, "2016 yılında Bursa'nın ihracatı yüzde 10'un üzerinde bir artış performansı sergiledi. Ocak ayındaki ihracat artışımız, Türkiye ihracat artışının neredeyse iki katıydı. Sizlerin de bildiği gibi TİM'in yeni bir uygulaması başladı. Artık üretim ve ihracatın merkezi olan kentlerde ihracat rakamları açıklanıyor. Bursa'da da Şubat ayı ihracat rakamları açıklanacak. Kentimiz burada yine farkını gösteren performansını ortaya koyacaktır." ifadelerini kullandı.

Burkay konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kredi Garanti Fonu ve bankalarımız ile birlikte önümüzdeki günlerde yapacağımız protokolle üyelerimize tavanı bir buçuk milyon lira olan çok özel bir kredi paketi sunacağız. Türkiye'de ilk olma niteliği taşıyan istihdam kredimizin teminatlarının yüzde 85'i KGF tarafından karşılanacak. Üyelerimiz, yıllık 9,9'dan başlayan maliyetlerle 2 yıldan 5 yıla kadar uzayan vadelerle, yatırım ve istihdam desteğine kavuşmuş olacak. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak bir milyar liralık bir fonu Bursa iş dünyasının kullanımına sunacağımızın altını çizmek isterim. Çok avantajlı ve benzersiz nitelikteki bu finans desteği ile; üyelerimizin hem ihracat, hem büyüme, hem de istihdam hedeflerine ulaşmasında Oda olarak Bursa iş dünyasının gücüne güç katacağız."

Yaklaşan referandum süreci hakkında da değerlendirmelerde bulunan Burkay, "önümüzde bir referandum süreci var. Bu referandum sürecini kazasız belasız atlattıktan sonra öyle tahmin ediyoruz ki ülkemiz hem içerideki terör belası ve son dönemde yaşamış olduğu birçok sıkıntının kaynağı olan meseleleri çözecek güçlü adımları atma iradesi kazanacak. Aynı zamanda ekonomideki o kalkınma hamlesini getirecek güçlü kararları ve adımları ülke olarak atabilme imkanı bulacağız." dedi.

Toplantıda ayrıca Ocak ve Şubat aylarında Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında gerçekleştirilen 6 yurt dışı iş gezisi hakkında heyet başkanları tarafından sunum gerçekleştirildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler