Çiftçilere tohum desteği verilecek

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 4 bin çiftçiye destek vermek amacıyla 2 bin ton sertifikalı buğday ve arpa tohumu dağıtacaklarını söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Gaziantep Ziraat Odaları arasında tohumluk dağıtımın protokolü imzalandı. Protokol kapsamında kentte 4 bin çiftçiye 2 bin ton buğday ve arpa tohumu dağıtılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in makamında düzenlenen imza törenine İl ve İlçe Ziraat Odası Başkanları, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz katıldı.

Törende konuşan Şahin, "Çiftçilerimiz, Ziraat Odası Başkanlarımız ile birlikte 4 yıldan beri yaptığımız çalışmanın bu yıl ki protokolü için bir aradayız. Biz üretim, ekonomi, sanayi şehriyiz ama bunların hepsi gücünü topraktan alıyor. Bu şehrin en büyük gücü, toprağı, çiftçisi, güneşi ve toprağa dayalı sanayisidir." dedi.

Artık şehirlerin yarıştığını, bu kentin en büyük gücünün toprak ve topraktan aldığı güç olduğunu dile getiren Şahin, "Bugün Gaziantep 'UNESCO Gastronomi Kenti' olarak onaylandıysa; bu toprak, güneş, çiftçi, Anadolu kadını sayesinde olmuştur. Bu güçle geleceğe doğru giderken, çok zor bir dönemden geçiyoruz. Bizim kader birliğimiz var, iyi günde kötü günde bir ve beraber olacağız. 2014 yılında ilk göreve geldiğimde büyük bir kuraklık vardı. Çiftçilerimize ilk desteği o zaman verdik, hamdolsun bir bereketle, en az zararla oradan çıktık." ifadelerini kullandı.

Şahin, "Bugün iddiası ve hedefleri olan bir şehiriz. Bu hedeflere ulaşmak için çiftçimizin rahat olması, huzurlu olması, toprağını berekete dönüştürmesi gerekiyor. Âşık Veysel'in söylediği gibi 'Benim sadık yârim kara topraktır.' Bizim sadık yârimizin gücünü geleceğe taşımamız gerekiyor. O yüzden yapacak çok iş var. İmzaladığımız protokol şehir ekonomisine çok büyük faydası oluyor, küçücük bir adım şehir ekonomisine büyük katkıları olacak. Hem çiftçimizin rahatlamasına ve hem de tarıma dayalı sanayide güçlü bir gelişime neden olacak." şeklinde konuştu.

"90 bin dekardan 50 bin ton mahsul bekliyoruz"

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz da "Yeni dönemde hububat konusunda Büyükşehir Belediyesi tarafından çiftçilere verilen desteği biz organize edeceğiz. Buğday ve arpa tohumu dağıtılması üzerine bir protokol imzalanacak. Ceyhan 99 çeşidi ve yarı sert ekmeklik buğdayı ile arpayı çiftçilerimizle buluşturacağız. Bu verilecek tohumlarla yaklaşık 90 bin dekar alanın ekilişini hedefliyoruz. 90 bin dekardan da 45 ila 50 bin ton mahsul üretmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit de Fatma Şahin'in Büyükşehir Belediye başkanlığı görevine geldiği ilk günden bu yana çiftçilerden desteğini, emeğini esirgemediğini belirterek, Şahin'e teşekkür etti. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler