DİKA Türkiye-İran İş Forumu’na katıldı

Ekonomi Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonunda İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen Türkiye Ticaret Merkezi’nin açılışı ve Türkiye - İran İş Forumu gerçekleştirildi. Foruma DİKA da katıldı.

Dicle Kalkınma Ajansı “2017 Yılı Çalışma Programı” ile ajansın “Bölge Planı” öncelikleri doğrultusunda Bölgenin yatırıma yönelik rekabet avantajlarının tanıtımı ve ihracat kapasitesinin artırılması yoluyla sektörel gelişmeye katkı sağlanması hedeflerini gerçekleştirmek üzere İran'da düzenlenen programa katılım sağladı.

DİKA adına Genel Sekreter Yılmaz Altındağ’ın yanı sıra ajansın yönetim kurulu üyeleri Batman Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy ile Batman İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Metin Yalçın ve DİKA uzmanlarından oluşan heyet katıldı.

Düzenlenen programa, ajans bölgesinde faaliyet gösteren şirketlerden inşaat malzemeleri, mobilya, ev tekstil ürünleri ve makine sektörleri başta olmak üzere uluslararası standartlara uygun ürünler imal edip ihraç eden firmalar da katılım sağladı.

İran’ın başkenti Tahran’a ilk yabancı ticaret merkezi özelliği taşıyan, 4 bin 500 metrekarelik bir alanda kurulan Türkiye Ticaret Merkezi’nin açılışı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından yapıldı.

Bakan Zeybekçi, "Bu projeyle, İran’da Türkiye ihracatçılarımızın, üreticilerimizin, sanayicilerimizin bir merkezde toplanması ve bunların da hükümetimiz tarafından desteklenmesi hedeflenmektedir. Biz bunu ilk önce yanıbaşımızdaki komşumuzdan, kardeş ülke İran'dan başlamayı tercih ettik. Bu amaçla ilk ticaret merkezimizi de İran'da açıyoruz, çünkü biliyoruz ve inanıyoruz ki İran ile Türkiye birbirinin rakibi değil, birbirini tamamlayan iki ülkedir." dedi.

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ise Türkiye Ticaret Merkezi’nde yaptığı açıklamada, Ekonomi Bakanlığı koordinasyonuyla gerçekleşen program ve Türkiye Ticaret Merkezi’nin açılışıyla Tarihi İpek Yolu güzergâhında iki önemli sınır komşusu olan Türkiye ve İran arasındaki ekonomik ilişkiler ve dış ticaret hacmini geliştirmeye yönelik önemli bir adım atıldığını söyledi.

Ülkemiz ve özellikle İran’a yakın olan bölgemizde faaliyet gösteren ve dış ticaret yapan firmalar için İran’ın önemli bir pazar olduğunu kaydeden Altındağ, Türk Ticaret Merkezi’nin, bu yönde bağlantılar kurulmasına ve ticaretin gelişmesine ön ayak olacağını belirtti.

Altındağ, “İki yıl önce yürürlüğe giren Tercihli Ticaret Antlaşması ile geçen yıl Türkiye'nin İran'a yaptığı ihracat önceki yıla göre yüzde 39 artarak 725 milyon dolardan bir milyar doların üzerine çıktı. Bu yılın ilk 5 ayında İran'a yapılan ihracat TTA kapsamındaki ürünlerde yüzde 8 artarak 391 milyon dolara çıktı. TTA kapsamında İran'dan yapılan ithalat ise 2016'da yüzde 42 artarak 32 milyon dolara çıktı. Dicle Kalkınma Ajansı, yerel yönetimler, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörde karşılıklı iletişim kanalları geliştirmek, iş dünyasına yönelik bölgemizdeki ve İran’daki yatırım fırsatlarını tanıtmak, iki ülke arasındaki olası iş birlikleri ile ticareti arttırmak amacıyla yaptığımız çalışmalara devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler