“Erbil-Gaziantep uçak seferi ihracatı artıracaktır”

Gaziantep’ten Irak Kürdistan’ının Erbil şehrine direkt uçuş başlatma kararının memnuniyet verici olduğunu belirten Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı, bu seferlerin ekonomin gelişmeye katkı sunacağını söyledi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Türk Hava Yollarının (THY), 5 Ağustos'tan itibaren Irak Kürdistan'ının Erbil şehrine direkt uçuş başlatma kararıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Pazartesi ve Cuma günleri olmak üzere haftada karşılıklı iki seferin yapılacağını belirten Çıkmaz, sefer sayısının artırılması için de çalışmaların yapılacağını kaydetti. Çıkmaz, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Dış İşleri Bakanlığı arasında gerçekleştirilen bir protokolle Iraklı iş adamlarına uygulanan vizeler için GAİB'in aracı kuruluş olduğunu ve bu nedenle Iraklı iş adamlarının belirlenen prosedüre uygun olarak vize alımlarının hızlandırıldığına dikkat çekti.

Çıkmaz, "İhracatçılarımızın elini rahatlatan vize sorununun çözümü ardından Türk Hava Yollarının Gaziantep-Erbil, Erbil-Gaziantep hattında direk uçuş seferleri koyması hepimizi mutlu etmiştir. önemli bir zaman kaybı ortadan kalkacaktır. Türkiye'nin şu saatten sonra kaybedecek zamanı yok. Daha çok üretim, daha çok ihracat ve beraberinde daha çok istihdam oluşacaktır." dedi.

Havayolu ile gelecek Iraklı iş adamlarına GAİB'de vize kolaylığı

GAİB'in referansıyla vize kolaylığı hakkı tanınan Iraklı iş adamlarıyla ilgili uygulanan prosedür hakkında da bilgi veren Çıkmaz, "İhracatçılarımızın Irak'tan Gaziantep'e gelecek olan Iraklı iş adamlarıyla ilgili vize işlemleri için GAİB Genel Sekreterliğiyle mutlaka irtibat kurması gerekmektedir. Irak vatandaşı işadamlarının ülkemize ticari faaliyetlerde bulunmak üzere girişleri vizeye tabi olup, Irak'tan ülkemize giriş yapmaya çalışan kişilerin vize işlemleri ayrıntılı incelemeden sonra onaylanmaktadır. Bu itibarla Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) arasında 4 Mayıs 2016 tarihinde bir protokol imzalanmıştı. Bu protokole göre vize başvuruları TİM ve Birliklerimiz referansı ile Dışişleri Bakanlığı ilgili veri bankasına kaydedilecek ve uygun bulunanlar hızlı bir şekilde vizeye dönüştürülecektir. Bu sistem kapsamında da ihracatçılarımızın talebi üzerine Irak vatandaşlarının yapacakları vize başvurularının değerlendirilmesinde yeni uygulamalar söz konusudur." diye belirtti.

Çıkmaz, "Buna göre Irak vatandaşı olan iş adamlarının söz konusu sistem kapsamında birliğimizden yararlanabilmeleri için, İhracatçı Birlikleri üyesi ihracatçı firmalar tarafından davet edilmiş olmaları koşulu aranmaktadır. İhracatçı firmamız, son üç takvim yılının 2013, 2014, 2015 her birinde, ülke ayrımı olmaksızın toplamda asgari 100 bin USD doğrudan ihracat yapmış, ayrıca 2015 yılında Irak'a 10 bin USD ve üzeri ihracat yapmış olmalıdır. Son üç yıl kriterini sağlamayan ancak son yılda 100 bin USD ihracat yapan firmalar da bu kolaylıktan faydalanabilecektir. İhracatçı firmamız, ülkemize davet ettiği ve vize başvurusunda bulunan Irak vatandaşı işadamının, muteber bir firmanın temsilcisi olduğunu taahhüt edecektir." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler