'Faiz indiriminin Türkiye ekonomisine hiç bir faydası yoktur'

Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt Merkez Bankası’nın faiz indirimi ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak, Merkez Bankasının bu sınırlı indirimini kepçeyle toplayıp kaşıkla dağıtma olarak tanımladı.

0,5'lik faiz indiriminin Türkiye'nin büyüme hedeflerine ve reel ekonominin gelişmesine hiçbir faydası olmadığını belirten Nizip Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet özyurt, "Merkez Bankası politika faizi olan 1 haftalık repo faizini yüzde 8,25'ten yüzde 7,75'e düşürdü. Merkez Bankası marjinal fonlama oranını yüzde 11,25'te borçlanma faizini ise yüzde 7.50'de serbest bıraktı. Merkez Bankası 50 baz puan (0.5 puan) faiz indirmiş oldu. Merkez Bankası Temmuz 2014'ten beri politika faizini yüzde 8,25'te tutuyordu. " dedi.

Merkez Bankasının bu sınırlı indirimi kepçeyle toplayıp kaşıkla dağıtma olarak nitelendiren özyurt, "Tüm ülkeler deflasyonun ilacını aramaktadır. Türkiye'de ise enflasyon trendi aşağı yönlüdür bunu herkes görüyor ama Merkez Bankası bir türlü göremiyor. Merkez Bankasının bu kararına anlam veremiyoruz. Türkiye 2023 hedeflerine kilitlenmiş durumdayken değişiyor, gelişiyor. Kurumlarımız da ülkemiz kadar dünyaya entegre kararlar alabilmeli ama bunu aynı zamanda ülkenin lokomotifi olan ihracatçıya, üreticiye ve vatandaşa katkı sağlayacak şekilde yapabilmeli. Merkez Bankası'nın bu indirimi yeterli değil önümüzdeki günlerde indirim beklentimiz devam etmektedir." ifadelerine yer verdi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler