​Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kaplan, firmaların kendi imkânlarıyla büyüdüğünü ve ihracat kapılarını geliştirmeye çalıştığını söyledi.

Güneydoğulu halıcılar, dünya halı pazarındaki paylarını artırmak için üç aylık periyotlarla yeni hedef pazarlar belirleyen buralarda ki pazar paylarını arttırmaya çalışacak.

Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kaplan, halıcılık sektörünün Gaziantep başta olmak üzere Güneydoğu için önemli bir üretim ve ihracat kalemi olduğunu söyledi.

Yürütülmekte olan çalışmalar hakkında bilgi veren Kaplan, sadece Gaziantep'te 150 civarında üretici firma, 300'den fazla da birliğe kayıtlı üye olduğunu belirterek, sektörün geçen yıl 1,4 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğini ve bu yıl ihracatlarını 1,5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Kaplan, "Şu anda firmalarımız kendi imkanlarıyla büyümeye, ihracat kapıları geliştirmeye çalışıyor. Biz de o yüzden artık yılda 4 ülkeyi hedef pazar seçiyoruz. Bu yıl seçtiğimiz hedef pazar Japonya’dır. Daha sonra Avustralya olacak. Üç ayda biz firmalarımıza belirlediğimiz ülkeyi tanıtıp ve oradaki halı satma kapasitesini o ülkelerde yapılması gereken yenilikleri üyelerimizle paylaşacağız." dedi.

"Sektörümüz için yeni şeyler yapmak zorundayız"

Bu yılki ihracatlarını ise 1,5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Kaplan, şunları söyledi:

Yüzde 8'lik artış geçen senelerde de vardı. Yani normal seyirde ihracatımız devam ediyor. Ancak artık yeni şeyler yapmamız lazım. Çünkü bizim ihracat pazarlarımıza baktığımızda, bazı pazarlarda büyüyor bazılarında da küçülüyoruz. Ortadoğu ve Suudi Arabistan'da düşüş varken, Amerika kıtasındaki pazar payımızda ciddi bir artış var. Ortadoğu'daki azalmayı Amerika kıtası ve Avrupa pazarında büyüyerek kapatıyoruz. Şu anda firmalarımız kendi imkanlarıyla büyümeye, ihracat kapıları geliştirmeye çalışıyor. Biz de o yüzden artık yılda 4 ülkeyi hedef pazar seçiyoruz.

Kaplan, İhracatta bir ülkede kriz olduğu zaman başka ülkeye gidebiliyorsunuz. Dolayısıyla da dünya büyük bir pazar. Bizim bu pazardaki hakimiyetimizi artırmamız lazım."diye konuştu.

Kaplan, Güneydoğulu ihracatçıların şu an için dünyanın dört bir yanındaki 150'den fazla ülkeye halı sattığını dile getirerek, hedef ülkelerdeki pazar hakimiyetlerinin de hızla artmasını öngördüklerini kaydetti. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler