“Gaziantep'te su yüzde 10 ucuzlayacak”

​Gaziantep’in içme suyunu karşılayacak “Düzbağ İçmesuyu Projesi”nin devam ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bu proje bittiğinde kaynak suyu için harcanan yılda 100 milyon TL’yi ödemeyeceğiz.” dedi.

Gaziantep Kent Konseyi toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Büyükşehir tarafından yürütülen projeler hakkında bilgiler verdi. Şahin konsey üyelerine ulaşım ve imar ve master planı çerçevesinde yürütülen çalışmaları sunum eşliğinde anlattı.

Şahin, Metro projesi kapsamında çalışmaların hızla ilerlediği bilgisini vererek, “Ulaşım master planının uygulama projesini yaptık, kağıt üzerinde bu iş bize 16 milyona patladı. Metronun ne kadar büyük bir proje olduğunu gösteriyor. Babayiğit bir iş, projenin bize maliyeti 200 milyon TL. Çalışmalar iyi gidiyor, iş paraya kaldı onu da bulacağız.” dedi.

Şehirdeki yaklaşık 400 bin konutun 350 bininin çarpık yapı olduğunu belirten Şahin, Türkiye’ye örnek projelerden biri olarak gösterilen 50 bin konutluk dev proje “Kuzey Şehir Projesi”nde çalışmalar tüm hızıyla devam ettiğini belirtti.

“Şehrin yeraltına girmesi gerekiyor” diyen Şahin, “Yolcu kapasitemiz Konya’nın üç katı. Ulaşım master planı uygulama projesini yaptık, İspanyol bir firma aldı. Kâğıt üzerinde bu iş, bize 16 milyona patladı. Baba yiğit bir iş. Bizim dönemimizde metronun temelini atmak benim tek hedefim ve iddiam. Proje kapsamında iki hattımız var. GAZİRAY ile maarif ve şehir hastanesi arasında 15 kilometrelik hattı bizim başarmamız gerekiyor. Bu projenin bize maliyeti 200 milyon TL. Cumhurbaşkanımızla konuştuk, kredi konusunda yardım istedik. 5 yıl ödemeli bir fon alırsak, şehre 5 kilometrelik uzunluğunda bir metro getirmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

“Suyu yüzde 10 ucuzlatıyoruz”

Bu şehrin en büyük sorununun içmesuyu sorunu oluğuna dikkat çeken Şahin, “İhtiyaç duyulan içme suyun şehir sınırları içerisinde yüzde 5’ini temin ediyoruz, yüzde 95’ini başka şehirden alıyoruz. Proje kapsamında boruların yatırılmasını yapıyoruz, kamulaştırma sonucunda 80 milyon TL para harcadık. Burada ön germeli borular var, yüzde 70 kaçak var, sağlık açısından tehlikeli. Bu boruların hepsini de değiştiriyoruz. Bu proje bittiği zaman kaynak suyuna ödenen 100 milyon TL ödenmeyecek. 2018 Ocak başında suyu yüzde 10 ucuzlatıyoruz. Su faturaları artık yüzde 10 daha az gelecek, bunu söz vermiştik, halkımız daha ucuza su içecek, bu proje bittiğinde ucuzlama devam edecek. İlk ucuzlatmayı yapıyoruz. 1 milyar TL’lik bütçesiyle ‘Düzbağ Projesi’ Gaziantep’e, hem ucuz, hem daha kaliteli hem de enerjiden bağımsız bir su temini sistemi sağlayacak.” diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler