İnek sütü üretimi azaldı

Toplanan inek sütü miktarı mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,6 azaldı.

TÜİK, Mart 2019 süt ve süt ürünleri üretimini açıkladı. Buna göre ticari süt işletmelerince mart ayında 838 bin 444 ton inek sütü toplandı. Toplanan inek sütü miktarı mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,6 azaldı.

Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 131 bin 961 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,5 azalış gösterdi. İnek peyniri üretimi 58 bin 5 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,2 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 3 bin 125 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 arttı.

Yoğurt üretimi 99 bin 11 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 azaldı. Ayran üretimi ise 62 bin 148 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 azalış gösterdi.

Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,1 olarak tespit edildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,2 azaldı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler