Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek, istihdam seferberliğinin neticelerini yavaş yavaş aldıklarını belirterek, işsizlikle ilgili sıkıntıların büyük ölçüde giderileceğini ifade etti.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Halil Peltek, geçtiğimiz günlerde başlatılan istihdam seferberliğini olumlu sonuçlarını aldıklarını kaydederek, işsizlikle ilgili sıkıntıların büyük ölçüde giderileceğini ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde TUİK tarafından açıklanan verilere göre işsiz sayısı 2018 yılında bir önceki yıla göre 83 bin kişi artarak 3 milyon 537 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık artışla yüzde 11 oldu.

Yaşanan ekonomik krizin ardından işsizlik sorununun artığını belirten Peltek, istihdam seferberliği ile birlikte Şanlıurfa’da istihdamın artığını söyledi.

İstihdam seferberliği ile birlikte yeni istihdam edilecek elemanların 3 ay boyunca maaş, vergi ve sigortalarının devlet tarafından ödediğini belirten Peltek, son açıklanan işsizlik verilerini, Şanlıurfa’daki istihdam seferberliğini İLKHA mikrofonlarına değerlendirdi.

2018-2019 yılında organize sanayi sektöründe 5 bin istihdam artışı olduğunu ifade eden Peltek, “Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde, aylarda ekonomik krizden dolayı, ekonomik krizin getirmiş olduğu işsizlikle ilgili ülke olarak bir takım sıkıntılar yaşadık. Fakat Şanlıurfa'da 2018-2019 yılında muhtemelen organize sanayide sadece 5 bin istihdam artışımız olmuştur. Türkiye genelinde yapılan istihdam seferberliği ile ilgili Cumhurbaşkanı'mızın; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine talimatıyla, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı'mız, Maliye Bakanı'mız ile birlikte çok kısa süre içerisinde Meclis'ten kanun teklifi geçti.  Biz de Türkiye Odalar Ve Borsalar Birliği olarak Türkiye genelinde başlatmış olduğumuz istihdam seferberliğinin yavaş yavaş neticelerini alıyoruz.” diye konuştu.

“Bu yıl itibariyle 24 bin 600 istihdam alanımız olmuştur”

İşsizlikle ilgili büyük ölçüde sıkıntıları gidermiş olacaklarını ifade eden Peltek, “Hükümetin vermiş olduğu istihdam seferberliği ile teşvikler, iş dünyasında olumlu tepkiyle karşılandı. Biz buradan tekrar teşekkür ediyoruz. Bu sıkıntılar neticesinde bir takım sıkıntılar yaşadık. Bunları eminim ki bu seçim sürecinde yapılan algılar neticesinde çok iyi neticelere ulaşacağız. İşsizlikle ilgili büyük ölçüde sıkıntıları gidermiş olacağız, inşallah. Geçtiğimiz 2017 yılında 19 bin 400 civarında tahmin ediyorum bir istihdam söz konusuydu. Bu yıl itibariyle baktığımızda 24 bin 600 istihdam alanımız olmuştur. Bunlar nedir, ayakkabıcılık sektörü ve tekstil sektörünü daha çok canlandırarak, burada istihdam alanı oluşturulmuş oldu. Bu veriler sadece bu organize sanayi ile ilgili, diğer meslek sektörlerinde istihdam seferberliği ile ilgili henüz tam rakam almamakla beraber iyi bir gelişme olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Şanlıurfa’daki işsizlik sorununda Suriyeli mültecilerin etkisini değerlendiren Peltek, “Bilindiği gibi Şanlıurfa'da sadece 550 bin Suriyeli misafirimiz var. Bununla ilgili çeşitli meslek sektörlerinde Suriyeli istihdam alanı da söz konusudur. Dolayısıyla yüzde 25 Şanlıurfa nüfusuna tekabül eden bir Suriyeli artışımız var. Bununla ilgili bir takım sıkıntılar yaşadık. Suriyeli çalışan işçi sayımızda söz konusu olunca doğal olarak Şanlıurfa’daki işsizliği etkilemiştir” diye konuştu.

“Ara elaman sorununu ortadan kaldırmış olacağız”

Odalarının işsizlik ile ilgili yaptığı çalışmalara değinen Peltek, “Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası olarak mesleki eğitimle ilgili yoğun ölçüde bir çalışma gayreti içerisindeyiz. Bu meslek edinme ile ilgili neticeleri önümüzdeki günlerde sertifikalandırarak hangi meslek konusunda bir talep olursa onunla ilgili eğitim ve dersler veriyoruz. Bununla ilgili olarak İŞKUR ve SGK ile birlikte bir program şeklinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki süreç içerisinde ara eleman ile ilgili OSB ve Şanlıurfa Ticaret Sanayi Odası olarak yeni bir mesleki eğitim okulu açıyoruz. Bununla ilgili sürekli olmak suretiyle bir de vakıf kurmuşuz. Hangi meslek sektöründe iş dünyamızın talebi varsa o şekilde biz de burada eğitimlerimizi vererek bu ara eleman sıkıntısı sorununu ortadan kaldırmış olacağız.” dedi.

Devletin sağlamış olduğu teşviklerden yararlanması için iş dünyasına çağrıda bulunan Peltek, “Meslek sektörlerine, sanayicilerimize ve iş dünyanıza buradan tekrar çağrıda bulunuyoruz. Bu istihdam seferberliği ile ilgili bilindiği üzere istihdam edecekleri işçilere 3 ay hiç maaş vermeden gerek sigortası ve maaşı devlet tarafından ödeniyor. 9 ay boyunca da vergiler ve sigorta devlet tarafından karşılanıyor. Bayan olunca bu destekler 18 aya çıkıyor. Bu imkân ve teşvikten yararlanmaları için iş dünyamıza sesleniyorum. Bunlardan istifade edelim, elbirliğiyle sıkıntıları gidermek için omuz omuza vermemiz lazım. Şehrimizin en iyi şekilde bir yerlere gelmesi için elbirliği yapmak zorundayız. Bu çağrıya önem verilmesi istirham ediyoruz. Bu işsizlik oranında artışları daha çok önlemek için istihdam seferberliğinden yararlanmanızı tavsiye ediyoruz.” diye konuştu. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler