İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsüne teknik gezi düzenlendi

İMSİAD üyeleri, dünyanın en büyük projesi olarak bilinen Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunu inceledi.

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş adamları Derneği (İMSİAD), dünyanın en büyük orta açıklıklı 4'üncü asma köprüsü özelliğini taşıyan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün inşaatına teknik gezi düzenledi.

İMSİAD tarafından geçtiğimiz ay düzenlenen İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü teknik inceleme gezisinin ilgiyle karşılanması üzerine, iştirak edemeyen üyeler için yeni bir inceleme gezisi düzenlendi. İMSİAD üyeleri, tekne ile Güney Kulesi, Kuzey Kulesi, Güney Ankraj Bloğu ve Kuzey Ankraj Bloğunda devam eden çalışmaları denizden inceledi.

Teknik inceleme gezisini değerlendiren İMSİAD Başkanı Namık Ziya Mescioğlu, "Bursa'da kentsel dönüşümün arifesinde olduğumuz şu günlerde, tek gündemimiz afetlere karşı vatandaşlarımızı nasıl güvenli konut sahibi yapabiliriz olmalı. Biz İMSİAD olarak, Bursalıları güvenli konutlara kavuşturacak olan kentsel dönüşümün bir mega inşaat projesi ciddiyeti ile ele alınması gerektiğine inanıyoruz. Bunun için de, İMSİAD'ın mega konut projeleriyle şekillenecek olan Bursa'mızın kentsel dönüşümü öncesinde kendimiz mega inşaat projelerini geziyoruz. Bilinmesini isteriz ki, Bursa'da mega konut projelerinin adresi İMSİAD'tır." şeklinde konuştu.

"Yapının tasarım ömrü 100 yıl"

İnceleme gezisi öncesi Yalova Hersek Burnu'ndaki şantiyede gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili sunum yapan Eğitim Başmühendisi Ahmet İrfan Ünal, proje kapsamında bir asma köprü, 187 altgeçit, 66 üstgeçit, 84 köprü, 37 viyadük, 727 menfez, 3 tünel, 26 kavşak, 16 servis alanı ve 10 adet Bakım İşletme Tesisinin yapılacağını belirtti. Ünal, "Yapımı devam eden asma köprü tamamlandığında, daha önce Körfez etrafında dolaşılarak bir saat 20 dakikada alınan 90 kilometrelik mesafe, 6 dakika ve 2 bin 682 metreye düşecek. Yapının tasarım ömrü ise 100 yıl." dedi.

Gerçekleştirilen sunumun ardından Güney Ankraj Bloğundaki çalışmaları inceleyen İMSİAD heyeti, daha sonra bölge müdürlüğüne ait tekne ile denizden Güney Kulesi, Kuzey Kulesi ve Kuzey Ankraj Bloğunda devam eden çalışmaları yerinde incelediler.

İMSİAD üyeleri teknik gezinin ardından Eğitim Başmühendisi Ahmet İrfan Ünal eşliğinde yapımı devam eden Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunu kullanarak, Bursa'ya dönüş yaptılar. Dönüş sırasında Türkiye'nin en uzun otoyol tüneli olan Samanlı Tüneli'nde incelemelerde bulunan İMSİAD üyeleri, burada yetkililerden tünelin yapım aşamaları ve tamamlandığında sağlayacağı faydalar hakkında bilgi edindiler. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler