Katı yakıtlarda en fazla üretim ve teslimat linyitte gerçekleşti

TÜİK, ekimde katı yakıtlarda en fazla üretim ve teslimatın linyitte gerçekleştiğini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bu yılın ekim ayına ilişkin katı yakıtlar istatistikleri açıklandı. Açıklamada, en fazla üretim ve teslimatın linyitte gerçekleştiği belirtildi.

Katı yakıtların bu yılın ekim ayı toplam satılabilir üretim miktarlarına bakıldığında; taşkömürünün 92 bin 340 ton, linyitin 6 milyon 878 bin 338 ton ve taşkömürü kokunun 378 bin 430 ton olduğu belirtilen açıklamada, tüketim amacıyla üretim, ithalat ve stoklardan sevk edilmesi olan teslimat miktarlarına bakıldığında ise taşkömürünün 3 milyon 992 bin 290 ton, linyitin 6 milyon 659 bin 443 ton ve taşkömürü kokunun 465 bin 468 ton olarak gerçekleştiği görüldüğü ifade edildi.

Üretilen katı yakıtların teslimatları karşılama oranının yüzde 2,3 ile en düşük taşkömüründe gerçekleştiği ifade edilen açıklamada, bu oranın taşkömürü kokunda yüzde 81,3 iken, linyitte yüzde 103,3 olarak hesaplandığı belirtildi.

Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; taşkömürü teslimatının yüzde 42,6'sının termik santrallere, yüzde 12,5'inin kok tesislerine, yüzde 4,2'sinin demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldığı belirtilen açıklamada, linyit teslimatının yüzde 86,5'inin termik santrallere ve yüzde 8,4'ünün demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldığı, taşkömürü kokunun ise yüzde 93,1'inin demir-çelik sanayine sevk edildiği ifade edildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler