Kümes hayvancılığı üretimi açıklandı

Kümes hayvancılığı üretimi verilerinde ocak ayında bir önceki aya göre tavuk yumurtası üretimi artarken, tavuk ile hindi eti üretimi azaldı.

TÜİK Ocak 2019 kümes hayvancılığı üretimini açıkladı

Buna göre, tavuk yumurtası üretimi 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 arttı.

Kesilen tavuk sayısı 97 milyon, kesilen hindi sayısı ise 430 bin adet oldu

Kesilen tavuk sayısı ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,8, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 azaldı. Ocak ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 44,3, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,1 azaldı.

Tavuk eti üretimi 168 bin 908 ton, hindi eti üretimi ise 5 bin 80 ton olarak gerçekleşti

Tavuk eti üretimi ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 azaldı. Ocak ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 14,7, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,7 azaldı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,2 azaldı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler