Kümes hayvancılığı üretimi azaldı

Kümes hayvancılığı üretimi kasım ayında bir önceki aya göre azaldı.

TÜİK Kasım 2018 kümes hayvancılığı üretimini açıkladı. Buna göre, kasım ayında bir önceki aya göre tavuk yumurtası üretimi yüzde 2,3, tavuk eti üretimi yüzde 4,1, hindi eti üretimi ise yüzde 12,6 azaldı.

Tavuk yumurtası üretimi 1,7 milyar adet olarak gerçekleşti. Tavuk yumurtası üretimi kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,3 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 arttı.

Kesilen tavuk sayısı 100 milyon, kesilen hindi sayısı ise 521 bin adet oldu. Kesilen tavuk sayısı kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 azaldı. Kasım ayında kesilen hindi sayısı ise bir önceki aya göre yüzde 10,2 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,5 arttı.

Tavuk eti üretimi 174 bin 483 ton, hindi eti üretimi ise 4 bin 954 ton olarak gerçekleşti. Tavuk eti üretimi kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 4,1, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 azaldı. Kasım ayında hindi eti üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 12,6, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 azaldı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre tavuk eti üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 azaldı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler