Kurban pazarlarında arefe günü yoğunluğu

​Kurban Bayramı'na saatler kala Şanlıurfa Hayvan Pazarı’nda arefe günü yoğunluğu yaşanıyor.

Yarın idrak edilecek olan Kurban Bayramı dolayısıyla Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı’nda arefe günü yoğunluğu yaşanıyor.

Kurbanlıkların fiyatlarıyla ilgili İLKHA’ya değerlendirmelerde bulunan besiciler, kurbanlık almaya gelen vatandaşlar sayesinde hayvan pazarlarında yoğunluğun yaşandığını ve her bütçeye uygun kurbanlık bulunduğunu ifade ettiler.

Şanlıurfa Canlı Hayvan Pazarı Derneği Başkanı İzzet Çiftçi, kurbanlık alımlarını arefe gününe bırakan vatandaşlardan dolayı hayvan pazarlarında yoğunluğun yaşandığını belirtti.

Kurbanlık fiyatlarının diğer illere göre Şanlıurfa’da daha ucuz olduğunu ifade eden Çiftçi, "Şanlıurfa hayvan pazarında bugün bayağı bir yoğunluk var ama beklediğimiz bir düzeyde değil. Temennimiz bugünle beraber bayram günleri boyunca besicilerimiz kurbanların satılmasıyla rahatlayacaklar. Türkiye genelinde kurbanlıklar yoğun bir şekilde satılmaktadır. Şanlıurfa, büyükbaş ve küçükbaş hayvan mevcudu açısından yoğun. Diğer illere göre Şanlıurfa’da kurbanlıkların fiyatı daha ucuzdur. Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklarda fiyatlar gerçekten de uygundur. Küçükbaş hayvanlar özellikle 700 TL ve bin 200 TL’den satılıyor." dedi.

"Şanlıurfa’da 12 noktada kurban satışlarımız devam etmektedir"

Şanlıurfa merkezde 12 noktada kurban satışlarının devam ettiğini söyleyen Çiftçi, "Bizim tahminimiz Urfa genelinde bin 700 TL olarak değişecektir. Herkesi kurban almaya teşvik etmek için her bütçeye uygun kurbanlıklar bulunmaktadır. Şanlıurfa merkez ilçelerinde 12 noktada kurban satışlarımız devam etmektedir. Bu yerlerde de bugün yoğunluk yaşanmaktadır. Bizim beklentimiz kurban alacak olan milletimizin alımlarını sön günlerine bırakmamalarıdır. Şanlıurfa genelinde bayramın 3’üncü gününe kadar devam edecek. Küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıklar tükenecektir ve piyasa daha rahatlayacaktır." ifadelerini kullandı.

"Küçükbaş kurbanlıkların fiyatları 700 TL ila 2 bin TL arasındadır"

Hayvan pazarında arefe günü yoğunluğunun yaşandığını ifade eden besici Mehmet Tahir Yıldız, kurbanlık fiyatlarının geçen seneye göre iyi olduğunu söyledi.

Yıldız, "Hayvan pazarlarında bugün yoğunluk var. Canlanma olmuş. Geçen seneye göre bu yıl hareketlilik var. Kurbanlık fiyatları geçen seneye göre bu sene düşüktür. Her bütçeye göre kurbanlıklarımız bulunmaktadır. Küçükbaş kurbanlıklar daha yoğundur. Büyükbaş kurbanlıkların fiyatı biraz pahalıdır. Herkes küçükbaş kurbanlıkları tercih ediyor. Küçükbaş kurbanlıkların fiyatları 700 TL ila 2 bin TL arasındadır." dedi.

"Son günlerde yaşanan ekonomik krizden dolayı alıcı bulamıyoruz"

Saman, arpa ve yem fiyatlarının pahalı olmasından dolayı besicileri etkilediğini söyleyen Yusuf Avul ise, "Kurbanlık pazarlarının fiyatları normaldir. Kurbanlık fiyatları geçen seneye göre aynıdır. Saman, arpa ve yemin fiyatının pahalı olması besicileri etkiliyor ama hayvanların fiyatına etki etmiyor. Yine hayvanların fiyatları düşüktür. 700 TL ila 2 bin TL arasındadır. Her bütçeye göre kurbanlıklar bulunuyor. Son günlerde yaşanan ekonomik krizden dolayı alıcı yok. Her şeye zam geldi ama kurbanlık fiyatları yükselmesi aksine düştü. Kasaplar da eti pahalı veriyorlar. Bazı kasaplarda etin kilosu 45 TL’dir." şeklinde konuştu. (Hüseyin Sayhar-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler