Kuveyt'li hayırseverler Suriyeliler için Türkiye'de yatırım yapacak

Kuveyt'te bulunan yardım dernekleri, Şanlıurfa'da Suriyeliler için 3 milyon 450 bin TL'lik yatırımda bulunacak.

Şanlıurfa Valiliği ile Kuveyt Necat Hayır Derneği ve Türkiye Temsilcisi Said Derneği arasında imzalanan "Eğitim Fiziki Altyapısını Güçlendirmeye Yönelik İşbirliği Protokolü" kapsamında, Eyyübiye ilçesinde 16 derslikli ortaokul ile kadınlara yönelik tekstil eğitimlerinin verileceği halk eğitim merkezi yapımı için bir protokol daha imzalandı.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Valilik toplantı salonunda düzenlenen protokol töreni öncesi, Kuveyt Necat Hayır Derneği ve Said Derneği yöneticileri ve Kuveyt'ten gelen 35 yardım gönüllüsünü makamında kabul etti.

Kuveyt'ten gelen hayırseverleri misafir etmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirten Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, milyarlarca Müslümanın yaşadığı bir dünyada küçük bir ülke olan Kuveyt'in tüm insanlığa örnek olacak davranış ve tutum içerisinde olduğunu söyledi.

Kuveyt Emiri Şeyh Sabbah başta olmak üzere hayır kuruluşlarının ve derneklerinin zorda olan Suriyeli kardeşlerine yardımcı olmak için yarış içinde olduklarını belirten Erin, "Böyle yaparak, ümmetin haysiyetini ve şerefini koruyor ve güçlendiriyorsunuz. Çünkü mensup olduğumuz dinimizin, Peygamberimizin de bize emri budur. Dünya ne derse desin, ne yaparsa yapsın, biz zor durumda olan Suriyeli kardeşlerimize ev sahipliği yapmaya, onların yanında durmaya, onların ihtiyacını karşılamak için büyük bir gayret sarf etmeye devam edeceğiz. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, 'Onlar yardım etse de etmese de biz yardımcı olmaya, destek olmaya, şehirlerimizi bu kardeşlerimize açmaya, onların çocuklarını kendi çocuklarımız gibi görerek geleceğe hazırlamaya devam edeceğiz.' Bugüne kadar yaptıklarımızın üzerine daha iyisini yapmanın gayretinde olacağız." ifadelerini kullandı.

"500 bine yakın insan katledilirken, refah içinde yaşayan Müslümanlardan bunun hesabı sorulacaktır"

Türkiye'nin Suriye konusunda farklı planlarının bulunmadığını, tek gayelerinin Allah rızasını kazanmak olduğunu aktaran Erin, "Sadece Türkiye'de yaşayan Suriyeli kardeşlerimizin değil, hemen yanı başımızda Suriye'de bütün dünyanın tanıdığı terör örgütlerinin zulmü altında olan Suriyeli kardeşlerimiz de var. Allah'ın izniyle, Fırat'ın batısında olduğu gibi, doğusunda da bu terör örgütlerinin Suriyeli mazlumlar üzerinde tahakküm kurmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Batılı ülkeler gibi ajandalarında ikinci üçüncü planları olan bir ülke değiliz. Bir tek gayemiz var, yaptıklarımızın hepsi sadece Allah rızası içindir. Bununla yapmak istediğimiz de Suriye'nin bütünlüğü ve Suriye halkının da kendi vatanlarında özgürce yaşayabilmelerini sağlamaktır. İnşallah bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz. Tüm Müslümanların ve tüm insanlığın, Suriye'deki bu zulüm karşısında tutumunu tarih kaydediyor. Müslüman ülkelerin bu olaylar karşısındaki durumunu da kaydediyor. Orada 500 bine yakın insan katledilirken, refah içinde yaşayan Müslüman kardeşlerimizden de bu tarafta olmasa da mutlaka bunun hesabı sorulacaktır." diye konuştu.

Erin, son olarak şunları kaydetti: "Bu süreçte biz Türkiye olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Kuveyt Devletinin, Kuveyt Emirliğinin ve halkının yaptıklarını da hem bu dünyada zikretmeye devam edeceğiz hem de ahirette buna şahitlik edeceğiz. Diğerlerinin de ne yaptığına şahitlik edeceğiz. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirsin."

"Türkiye'nin yanında olmaya devam edeceğiz"

Kuveyt Necat Hayır Derneği ve beraberindeki heyet adına konuşan İbrahim el Bedr de, Türkiye'ye ve özellikle Şanlıurfa'ya Suriyeli mazlumlara kucak açıp, kol kanat gerdikleri için minnettar olduklarını belirtti. Bedr, Kuveyt Devletinin ve Kuveytli Müslümanların da Türkiye'nin yanında durarak Suriyeli kardeşlerine yardımcı olmaya devam edeceklerini söyledi.

3 milyon 450 bin TL'lik yatırım yapılacak

Yapılan konuşmalardan sonra, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün göstereceği adreste toplam maliyeti yaklaşık 3 milyon TL olan 16 derslikli bir ortaokul binası ile Zülfü Görgün Kız Yurdunun bodrum katının tadilatının yapılarak halk eğitim merkezine dönüştürülmesine yönelik protokol için imzalar atıldı.

Halk Eğitim Merkezine dönüştürülecek olan Zülfü Görgün Kız Yurdu'nun bodrum katında, kadınlara yönelik mesleki eğitimlerin verileceği tekstil atölyesi kurulacağı, bu amaçla yapılacak tadilat ve donatım malzemeleri için 460 bin TL harcanmasının öngörüldüğü öğrenildi.

Toplam 50 okul yapılacak

Şanlıurfa Valiliğinin, Kuveyt Necat Hayır Derneği ve Said Yardım Derneği işbirliğiyle yaptığı protokoller kapsamında yapımı tamamlanan Necat Okulu ile Muhammed Abdulvahit El Eyyup Kız Yurdu 2018 yılında tamamlanarak hizmete sunuldu. Yapımı devam eden ve 2019 yılı içerisinde faaliyete girecek olan Abdülaziz Yusuf  El Adsaki okulu, Mübarek Casım El Casım Okulu, İnsani Yardım Derneği Okulu, İnsani Yardım Kız İmam Hatip Okulu ile Kuveyt-Türkiye Kardeşlik okulunda çalışmalar devam ediyor.

2018 yılında yaptıkları işbirliği protokolü ile Şanlıurfa'da 25 okul yapmayı planlayan Kuveyt Necat ve Said Yardım Dernekleri, hayırseverlerin desteğiyle bu okul sayısını 50'ye çıkarmak için çalışmalar yaptıklarını belirttiler. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler