Ocak ayı süt ve süt ürünleri üretimi açıklandı

Ocak 2019 süt ve süt ürünleri üretimi verilerine göre ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 azaldı.

TÜİK Ocak 2019 süt ve süt ürünleri üretimini açıkladı. Buna göre, ticari süt işletmelerince ocak ayında 808 bin 222 ton inek sütü toplandı. Toplanan inek sütü miktarı ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 azaldı.

Ocak ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 146 bin 63 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18 azalış gösterdi. İnek peyniri üretimi 59 bin 175 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 615 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,4 azaldı.

Yoğurt üretimi 90 bin 368 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 azaldı. Ayran üretimi ise 50 bin 32 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,5 azalış gösterdi.

Ocak ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,5, protein oranı ise ortalama yüzde 3,3 olarak tespit edildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 azaldı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler