Ramazan ayı dolayısıyla tatlı satışları arttı

Ramazan ayı dolayısıyla Mardin’de tulumba ve halka tatlısı satışlarında büyük artış yaşanıyor.

Mardin merkez ve ilçelerinde Ramazan ayında en çok satılan tatlılar başında tulumba ve halka tatlısı geliyor. Sıcağa rağmen halka ve tulumba tatlısı satışlarının arttığını belirten tatlıcı esnafı, tatlının gün boyu aç ve şekersiz kalanların kalori açığını kapattığını belirtiyor.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 24 yıldır tatlıcılık yaptığını söyleyen Mehmet Akcan, "Ramazan ayı bizim için çok bereketli geçiyor. Yılın 11 ayında işlerimiz durgun ama Ramazan ayı geldiğinde işlerimiz bayağı hareketleniyor. Yani yılda bir ayı bekliyoruz. Elhamdülillah Ramazan ayı çok güzeldir, hayırlı ve bereketlidir. Bizler hazır şerbet kullanmıyoruz, biz kendimiz şeker ile yapıyoruz. Bu yüzden müşterilerimiz çok memnun kalıyor ve bizi tercih ediyorlar." dedi.

Babası Mehmet Usta'nın yanında çalışan Şeyhmus Akcan da vatandaşların tatlıya yoğun ilgi gösterdiğini ve özellikle halka tatlıyı tercih ettiğini belirterek, "Ramazan ayında vatandaşlarımız gün boyu oruçlu oldukları için şeker ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tatlılara yöneliyor. Günde ortalama 200 kilo satıyoruz. Ramazan'da oruç tutan vatandaşlar, şeker ihtiyacı duyuyorlar ve şeker ihtiyacını karşılamak için gelip tatlı alıyorlar." diye konuştu.

25 yıldır tatlıcılık yapan Faysak Demircan ise Ramazan ayında günde ortalama 300 kilo tatlı sattığını söyleyerek, "Ramazan ayında işlerimiz biraz daha iyidir ancak tatlı satışları her geçen yıl biraz daha düşüyor. özellikle bu yıl biraz daha düşmüş. Bunun sebebi yaşanan olaylardan veya ekonomik sebeplerden olabilir. Yıldan yıla işlerimiz düşüyor." dedi.

İftara tatlı alan vatandaşlar ise genel olarak, gün boyu oruçlu oldukları için şeker ihtiyacını karşılamak amacıyla mecburen tatlıya yöneldiklerini, iftardan sonra genellikle halka ve tulumba tatlılarını tükettiklerini söylediler." (M. Salih Keskin, Mehmet Aslan – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler