Şubat ayında ihracat yüzde 5.1 attı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Şubat 2017 ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 artışla 11 milyar 296 milyon dolar oldu.

Şubat 2017 ihracatının geçen yıla göre bir iş günü eksik olmasına rağmen yüzde 5,1 artışla 11 milyar 296 milyon dolar olduğu açıklandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Şubat 2017 ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 artışla 11 milyar 296 milyon dolar oldu. İhracat rakamlarını Bursa'da açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, en dikkat çekici artışların Çin, ABD ve İsrail'de görüldüğünü belirtti.

Artışın bu yıl Şubat ayının bir iş günü eksik olmasına rağmen yüzde 5,1 artışla gerçekleştiğine dikkat çeken Büyükekşi, "Bildiğiniz gibi 2016 yılı artık yıldı, Şubat ayı 29 çekiyordu. Bu sene eksik güne rağmen ihracatımızı yüzde 5,1 artırmayı başaran ihracatçılarımızı kutluyorum. Miktar bazında ise ihracatımız yüzde 10,2 arttı." dedi.

Büyükekşi, son 12 aylık ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 2,6 artışla 143 milyar 218 milyon dolara ulaştığını belirtti.

"Şubat ayının ihracat lideri otomotiv"

Sektörel olarak bakıldığında Şubat ayı liderinin otomotiv olduğunu söyleyen Büyükekşi, "Otomotiv sektörümüzün ihracatı yüzde 12,5 artış gösterdi. En dikkat çekici artışlar ise yüzde 82,3 ile zeytin ve zeytinyağı sektörümüz, yüzde 64 artış ile Mücevher sektörümüzde yaşandı." ifadelerini kullandı.

Büyükekşi yılın ilk iki ayında değer bazında en fazla ihracat artışı gerçekleştiren 3 sektörün sırasıyla 804 milyon dolar artışla otomotiv, 447 milyon dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri ile 430 milyon dolarla çelik sektörü olduğunu açıkladı.

Kimyevi maddeler ve mamulleri ile çelikteki artışın emtia fiyatlarındaki yükselişten kaynaklandığını söyleyen Büyükekşi, "Yine ilk 2 aylık dönemde kilogram başına ihracatını en hızlı artıran sektörümüz Savunma ve Havacılık oldu. Bu sektörümüzün kilogram başı değeri, geçen seneye göre 12,7 dolar artış kaydetti ve 33 dolar oldu." dedi.

"En dikkat çekici artışlar Çin, ABD ve İsrail'de görüldü"

İhracat pazarlarına yönelik değerlendirmelerini de paylaşan Büyükekşi, "Şubat ayında en dikkat çekici artışları Çin, İsrail ve ABD'de görüyoruz. Bu ülkelere ihracatımız sırasıyla yüzde 67, 27.8 ve 26.5 artış kaydetti. Son üç çeyrektir İhracat Eğilim Anketlerinde ABD hedef pazar tercihlerinde liderliği kimseye kaptırmıyor. Bu ülkedeki güçlü ihracat artışının sürmesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Yılın ilk 2 ayında yüzdesel bazda en yüksek ihracat artışının yüzde 139 ile Malta ve yüzde 112 ile Singapur'da yakalandığını ifade eden Büyükekşi, "Malta'ya ihracat artışımızda gemi ve yat, Singapur'a olan artışta ise kimyevi maddeler ve mamulleri sektörleri başı çekti." diye konuştu.

Büyükekşi, Şubat ayında en fazla ihracat yapan ilk 10 ilden Sakarya'nın, yüzde 167 ile ihracatını en hızlı artıran il olduğunu söyledi.

"Tahran Türk Ticaret Merkezi'nin ön açılışı yapıldı"

Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, ihracatı sürekli ve kalıcı olarak artırabilmek için var güçleriyle çalıştıklarını vurgulayan Büyükekşi, "Dünya ticaretinde önemli destinasyonlara Türk Ticaret Merkezleri (TTM) açıyoruz. Geçen hafta, Tahran TTM'mizin soft açılışını (resmi olmayan ön açılış) yaptık. Mobilya, kimya, tekstil ve hazır giyim olmak üzere 4 farklı sektörde toplam 80 firmamız faaliyete başladılar. Merkezimizin bir katında da Türk Hava Yolları yer alıyor. önümüzdeki dönemde ise Dubai, New York ve Şikago'da açılışlarımızı gerçekleştireceğiz" şeklinde konuştu. (Mustafa Bikeç-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler