Şanlıurfa'nın, Türkiye’nin yüzde 47'lik pamuk ihtiyacını karşıladığına dikkat çeken Vali Abdullah Erin, en büyük hedeflerinin tarıma dayalı sanayiyi geliştirmek olduğunu söyledi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) faaliyet gösteren tekstil fabrikalarını ziyaret ederek yatırımcıların talep ve beklentilerini dinledi.

Şanlıurfa’da tarıma dayalı sanayinin gelişmesi için büyük bir çaba içerisinde olduklarını belirten Vali Erin, bu kadar büyük bir üretim, işgücü ve mali destek potansiyeline sahip olan Şanlıurfa’yı, tekstil merkezi yapmak zorunda olduklarını belirtti.

Vali Erin, ilk olarak OSB Müdürlüğünü ziyaret ederek mevcut yatırımcılar ve sanayi bölgesinde devam eden altyapı çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ardından faaliyette olan iplik fabrikalarını ziyaret ederek sanayiciler ve işletme sorumluları ile bir araya geldi. Fabrikaların üretim alanlarında incelemelerde bulunup inşaat ve makine kurulum çalışmalarını ziyaret eden Erin, sanayiciler ile sohbet ederek talep ve beklentilerini dinledi.

"Pamuğu işlemeden satmak üreticimize de şehrimize de bir katkı sağlamıyor"

Türkiye’de pamuğun yüzde 47’sini Şanlıurfa’nın tek başına ürettiğini ve bu üretimin çok önemli bölümünün preseli pamuk olarak sattığını dile getiren Vali Erin, "Pamuk, Şanlıurfa’nın olduğu gibi Türkiye’nin de stratejik bir ürünüdür. Ancak bu ürünü işlemeden satmak, üreticimize de şehrimize de bir katkı sağlamıyor. En büyük amacımız, şehrimizin ekonomik ve sosyal yönden kalkınması için başta pamuk olmak üzere tarımsal üretimimizi, tarıma dayalı sanayi ile geliştirmektir. Sadece pamuk üretip satarsanız 3-5 aile faydalanıyor ancak pamuğu işleyecek sanayi kuruluşları oluşturursanız binlerce insana istihdam sağlıyorsunuz. Bu nedenle Şanlıurfa’da tarıma dayalı sanayinin gelişmesi için büyük bir çaba içerisindeyiz. Bu kadar büyük bir üretim, işgücü ve mali destek potansiyeline sahip olan Şanlıurfa’yı, tekstil merkezi yapmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

"Yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazırız"

Üretim için Şanlıurfa’yı seçecek yatırımcılara çağrıda bulunan Erin, "Hammadde burada, işgücü burada, yatırım teşviklerinin en büyük kısmı buraya veriliyor. Şanlıurfa’da yatırım yapacak sanayicilerimize yönelik KDV muafiyeti, vergi indirimi, SGK prim desteği, asgari ücret desteği, ücretsiz danışmanlık ve proje destekleri burada. Bizler de başta Valiliğimiz olmak üzere tüm kamu kuruluşları ve mesleki kuruluşlar olarak şehrimizde yatırım yapmak isteyen yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

Cazibe Merkezleri Programı kapsamında yapımını tamamlanan ayakkabı üretim merkezi için başvuruların alındığını hatırlatan Vali Erin, burada yatırım yapmak isteyen sanayiciler için satış mağazalarına kadar her şeyin hazır olduğunu, sanayicilerin sadece tezgâhlarını kurarak üretime başlayabileceğini belirtti. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler