Tarımda kadın girişimciliği güçlendirilecek

Tarımda kadın girişimciliğinin güçlendirilmesi projesi kapsamında aralarında Siirt’in de bulunduğu 17 İlde 18-40 yaş arası 75 kadına İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 5 gün süreli uygulamalı girişimcilik eğitimi verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığının desteği ile kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi, desteklenmesi ve yatırım imkânlarının geliştirilmesi, amacıyla “Tarımda kadın girişimciliğinin güçlendirilmesi" projesi uygulanacak.

Aralarında Siirt’in de olduğu 17 ilde uygulanabilecek girişimci kadın çiftçi projelerinin hayata geçirilmesi ile 2019 yılı “Tarımda kadın girişimciliğinin güçlendirilmesi projesi” kapsamında başvurular 15 Mart 2019 tarihine kadar Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne yapılabilecek.

Program kapsamında Siirt’te tarımın değişik alanlarında faaliyet gösteren yenilikçi, kaynakları etkin, verimli ve sürdürülebilir kullanan, bulunduğu çevreye öncülük eden, rol model olabilecek 18-40 yaş arası 75 kadına İŞKUR/KOSGEB işbirliği ile istihdama yönelik sertifikalı 5 gün süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilecek.

Eğitime katılan kadın çiftçilerin proje fikri olması ve eğitimden sonra proje hazırlaması zorunlu olacak. Bu çalışma kapsamında eğitim alan kadın çiftçiler tarafından hazırlanan, Siirt ve Türkiye finalinde dereceye giren projelerin hayata geçirilmesi sağlanacak. Ayrıca dereceye giren ilk 3 proje sahibine para ödülü ve çeşitli ödüller verilecek. Belirli esaslar dâhilinde gerçekleştirilecek programla ilgili detaylı bilgiler Siirt Tarım ve Orman il ve ilçe müdürlüklerinden öğrenilebilecek.

Proje konusunda gerekli bilgilendirmeyi ve tanıtımı yapmak amacıyla düzenlenen toplantıya Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Demirhan, Koordinasyon Şube Müdürü Mehmet Seven, İl Müdürlüğü Proje sorumluları, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı ve Siirt ADEM Koordinatörü Nurten Temiz, Siirt ÇATOM Sorumlusu Pelin Ertekin, Kurtalan ADEM sorumlusu Filiz Karatay, Siirt Aile Destek Merkezinden Hülya Kılıçvuran, Kurtalan ÇATOM Sorumlusu Şengül Yavuz ve Kurtalan Tarım Danışmanları katıldı.            

‘’Tarımda Kadın girişimciliğinin güçlendirilmesi’’ projesinde kadın çiftçilerin hazırlayacağı projeler için konu alanları şu şekilde sıralandı:

1.Bitkisel üretim; tahıllar, yemeklik dane baklagiller, seracılık, yem bitkileri, endüstri bitkileri, tıbbi-aromatik bitkiler, bağcılık, sebzecilik, meyvecilik, çiçekçilik ve benzeri

2.Hayvansal üretim; küçükbaş-büyükbaş hayvancılık, arıcılık, kümes hayvancılığı, ipekböcekçiliği,

3.El sanatları; ağaç işleme, sepetçilik, dokuma vb.

4.İşleme-pazarlama, aile işletmeciliği,

5.Kırsal turizm.

Çiftçilikle uğraşan ve koşulları uygun olan kadın çiftçilere açık olacak bu eğitim programı belirli esaslar dâhilinde gerçekleştirilecek.

“Programda eğitim alacak kadın çiftçilerde aranan koşullar”

1. T.C vatandaşı olması

2. En az 1 yıldır çiftçilik yapıyor olması,

3. 18-40 yaş arasında olması (müracaat edilen tarihte 41 yaşından gün almamış olması),

4. Katıldığı eğitimi takip edebilmesi ve proje hazırlayabilmesi için okur-yazar olması,

5. Örgün bir eğitim kurumuna devam ediyor olmaması,

6. Başvuru tarihi itibarı ile ücretli (özel sektör / kamu) çalışan olmaması,

7. Eğitime düzenli olarak katılmaya mani bir durumunun olmaması,

8. Seçilecek kadın çiftçinin proje fikrinin olması,

9. Proje fikrinin tarımsal girişimciliğe yönelik olması,

10. Son 2 yıl içerisinde Bakanlığın sağladığı destek programlarından yararlanmamış olması veya yararlanmış ise destek aldığı proje konusunda ikinci kez başvuruda bulunmaması (Genç Çiftçi Projesi Destek Programı, TKDK vb.)

11. Kadın çiftçi seçiminde, kendisi/ailesinin ikamet ettiği şehirdeki tarımsal arazi varlığı veya hayvan varlığı öncelikli kriter olması,

12. Herhangi bir çiftçi örgütüne (kooperatif, birlik, ziraat odası) üye olması ve/veya çiftçilik belgesine (ÇKS, AKS vb.) sahip olması ya da birinci dereceden akrabalarından (anne, baba, kardeşleri, ayrıca evli ise eşinin anne-babası, kardeşleri) birinin üye olması,

13. Türkiye finalinde dereceye giren projelere verilecek destekleme miktarı minimum 10 bin TL, maksimum 40 bin TL olup bu bütçe aralığında proje hazırlaması (Murat Orhan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler