Toplam ciro eylülde arttı

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi eylül ayında bir önceki yıllın aynı ayına göre yüzde 32,3 arttı.

TÜİK ciro endeksleri, Eylül 2018 verileri açıklandı.

Buna göre sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi, 2018 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 32,3 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,8 arttı.

Sanayi sektöründe ciro yüzde 49,4 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi, 2018 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 49,4 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 5,4 arttı.

İnşaat sektöründe ciro yüzde 3,5 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2018 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,5 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 3,2 azaldı.

Ticaret sektöründe ciro yüzde 26,2 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, 2018 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,2 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı.

Hizmet sektöründe ciro yüzde 37,1 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi, 2018 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37,1 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2,8 arttı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler