Türkiye-İran Bölgesel İş Geliştirme Toplantısı düzenlendi

Van’da İran ve Türkiye işadamlarının katıldığı "Türkiye-İran Bölgesel İş Geliştirme Toplantısı" gerçekleştirildi.

Van’da İran ve Türkiye işadamlarının katıldığı "Türkiye-İran Bölgesel İş Geliştirme Toplantısı"nda iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler konuşuldu.

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van'ın İran için büyük bir avantaj olduğunu belirterek, "Demiryolu, karayolu ve havayolunu düşündüğümüz zaman Van ilimiz, İran için lojistik merkez üssüdür." dedi.

Siyasi nedenlerden dolayı dünyanın İran'a ambargo uyguladığı sırada Türkiye'nin İran'a sahip çıktığını ve ambargo uygulamadığını ifade eden Arvas, "Bizler elimizden geldiği kadar komşu ve kardeş ülke olan İran'a kapılarımızı açıyoruz. Ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi için kendilerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. İran'ın hammaddelerini dünyaya pazarlama noktasında Van ilimiz, İran için büyük bir avantajdır. Van'ın bu avantajları ise İran'ın emrindedir. İran ile ticaret yapma noktasında her zaman hazırız. Biz Kapıköy Gümrük Kapısı'nda modernizasyon çalışması yaparken, İranlı siyasilerinin de bu konuda bir adım atmalarını istiyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye ve İran cumhurbaşkanlarının gösterdiği 30 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliği yapması gerektiğinin altını çizen Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ise "Türkiye ve İran ülkelerinin toplam yüzölçümü Avrupa coğrafyasının neredeyse yarısına, toplam nüfusları ise Avrupa nüfusunun neredeyse 5'te 1'ine denk gelmektedir. Bu kadar büyük potansiyeli, tarihi ve kültürel kardeşliği olan önemli iki komşu ülke için şu anki ticaret hacmi istenilen seviyede değildir. İki ülke arasında ortalama 10 - 12 milyar dolar civarında olan ticaret hacmi, gerek iki ülkenin potansiyeli ve gerekse de iki ülkenin cumhurbaşkanlarının gösterdiği 30 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi bakımından ne yazık ki yetersizdir. Cumhurbaşkanlarının gösterdiği ticaret hacmine ulaşmak için kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının hep birlikte elbirliğiyle çalışması ve çaba göstermesi gerekmektedir. Bugün gerçekleştirilen toplantı da bu çabalardan biridir ve inşallah iki ülke yararına olacak sonuçlar doğuracaktır." dedi. (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler