​Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Yerli kaynaklardan en iyi şekilde yararlanıp, üretimin ithal bağımlılığını azaltmak istiyoruz. Yakında açıklayacağımız yerlileştirme ürün programı ile bu yaraya merhem olmak istiyoruz." dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli Sanayi Odasının ev sahipliği yaptığı değerlendirme toplantısına katıldı.

Toplantıya Bakan Varank'ın yanısıra; Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl müdürleri, OSB başkanları, bürokratlar ve sanayiciler katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Varank, en büyük görevlerinin sanayice ve iş adamlarının sorunlarını çözmek ve fikirlerini hayata geçirmek olduğunu söyledi.

"İş gücünüzü sahiplenerek faaliyetlerinize daha güçlü devam etmeniz birincil önceliğimiz." diyen Varank, "Bakın, ağustos ayında, tüm ekonomik temellerimizden bağımsız bir dış şokla karşılaştık. Yerinde müdahalelerimiz sayesinde piyasalardaki dalgalanmaları bertaraf ettik. Sanayi üretimindeki eğilimi de yakından takip ediyoruz.  Asgari ücret desteğimiz bu sene tüm yıl boyunca verilecek. Sigorta prim teşvikleri kapsamında 5 puan indirimi uygulamamız da devam edecek." dedi.

Yerli ürün üretilmesi konusunda önemli teşvikler yaptıklarını belirten Bakan Varank, yerlileştirme konusunun Türkiye için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

Varank, "Gerçekleştireceğimiz en önemli yapısal reform, bu alanda atacağımız adımlar olacak. Sizlerin de bildiği üzere, ithal ara malı bağımlılığı kurdaki dalgalanmalara karşı sanayimizin direncini zayıflatıyor. Yerli kaynaklardan en iyi şekilde yararlanıp, üretimin ithal bağımlılığını azaltmak istiyoruz. Yakında açıklayacağımız yerlileştirme ürün programı ile bu yaraya merhem olmak istiyoruz. Ekonomik bağımsızlığımız için enerjiden sağlığa, imalattan yazılıma pek çok sektörde ülkemizin üretim potansiyelini yukarıya taşımak için desteklerimizi uçtan uca ve sonuç odaklı şekilde tasarlayacağız." dedi.

Kamuda yerli malı alımını daha güçlü teşvik etmek istediklerini ifade eden Varank, "Biliyorsunuz ortada bir mevzuat var fakat işin aksayan yönleri var. Buna da vâkıfız. Daha sade ve verimli bir düzenleme üzerinde arkadaşlarımız kafa yoruyorlar. Kamunun oluşturacağı ölçek, yurt içi üretimin nitelik ve nicelik bakımından gelişmesine liderlik edecek." değerlendirmesinde bulundu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler