Yağışlar zeytin hasadına yaradı

​Mevsimin yağışlı geçmesi nedeniyle Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde geç başlayan zeytin hasadının veriminin iyi olduğu söyleniyor.

Hilvan'a bağlı Üçüzler (Şabo) Mahallesi civarında yapılan zeytin hasadı verimli geçiyor.

Yaklaşık 60 dönüme 2 bin kök zeytin eken çiftçi Mustafa Özkaya, yağışlar dolayısıyla verimin iyi olduğunu ancak masraflar nedeniyle kâr edemediklerini söyledi.

Özkaya, "Yaklaşık 10 senedir bu işi yapıyoruz. Aralık ayında zeytin hasadına başladık ama yağmurlardan dolayı ara verdik. Bu zeytinlerimiz yağ içindir. Şu anda fazla bir kazancımız yok çünkü mazot pahalı işçilerin ücreti var. Zeytinleri toplayıp daha sonra yağa çeviriyoruz tenekesini yaklaşık olarak 350 liraya veriyoruz. Zeytinin masrafı çok bunun; tarla sürmesi, işçi ücreti, sulamak için tankerlerle 5 kilometre uzaklıkta olan Hilvan’dan su getiriyoruz. 7 tonluk su tankeri ancak 20 ağaca yetiyor bu şekilde sulama yapıyoruz. Bu sene yağmur çok yağdığı için verim iyi ama eğer ilçede sulama sistemi olsaydı daha iyi verim alabilirdik. Fırat suyu var ama faydalanamıyoruz. Bu nedenle sulama da sıkıntı yaşıyoruz bu da bazen verimi düşürüyor. Biz eğer kendi imkânlarımız ile tankerle zeytin ağaçlarını sulamazsak verim alamayız. Sulama da epey bir fark ediyor. Geçen seneye göre yağmur yağışlarından dolayı bu sene verim iyi. Fiyatlar ise geçen sene de aynıydı bu sene de aynıdır." diye konuştu (Ramazan Şefkatlı-İLKHA)  

 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler