Yatırım Fırsatları Zirvesi’ne yoğun katılım

DİKA ile TISİAD'ın ortaklaşa Duhok'da düzenlediği ‘Birinci Irak Yatırım Fırsatları Zirvesi’ne aralarında Mardinli İşadamlarının da bulunduğu bölgedeki işadamları yoğun ilgi gösterdi.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Türkiye Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç ile birlikte Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Duhok kentinde düzenlenen ‘Birinci Irak Yatırım Fırsatları Zirvesi'ne katıldı.

Türkiye Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, program öncesi yaptığı açıklamada düzenlenen etkinliğine her iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve yatırım fırsatları konusunda işadamlarının bilgilendirilmesine katkıda bulunma amacı içerisinde olduklarını söyledi.

Dicle Kalkınma Ajansı'nın yaptığı çalışmaları anlatan DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ise DİKA'nın faaliyet alanlarıyla ilgili özet bilgiler paylaştı ve merak edilen sorularla ilgili işadamlarına bilgiler verdi.

Altındağ, "Dicle Kalkınma Ajansı, sorumluluk alanı içerisinde bulunan Batman, Şırnak, Siirt ve Mardin'de özellikle yatırımlar ve yatırımcılar için önemli çalışmalar yapmaktadır. DİKA olarak, riskleri bertaraf etmeyi varsa eğer fırsatları değerlendirmeyi kendimize hedef olarak belirlemiş bir kurumuz. Bölgemizin sahip olduğu bütün sosyal ve ekonomik değerleri, zenginlikleri kalkınmaya yönelik birer potansiyel artı olarak görüyor, kurumsal olarak yatırımcılarımıza hem danışmanlık hem de ön açıcı katkılarda bulunma noktasında yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Dolayısıyla DİKA olarak yatırımcılara büyük önem veriyoruz. Bu vesileyle yararlı geçtiğine inandığımız bu etkinlikte emeği geçen Türkiye Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç'a teşekkür ediyoruz." dedi.

Altındağ, Duhok'ta bulunmalarının asıl sebebinin ise bölgedeki mevcut yatırımcıların ve Cazibe Merkezleri Programı sonrası yeni kurulacak sanayi alanlarının ihracat potansiyelini artırmak ve Duhok Bölgesiyle olan ikili ilişkileri geliştirmek olduğunu söyledi.

Karşılıklı soru cevapların olduğu zirvede Duhok Valisi Atroushi, Türk yatırımcıların, sorumluluğu altında bulunan vilayetindeki büyük yatırımlarına değindi.

Zirveye katılarak beklentilerini dile getiren işadamları da etkinlikler sonrası yapılan karşılıklı görüşmelerin ve değerlendirmelerin oldukça faydalı geçtiğini belirttiler. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler