Yılın ilk Antep fıstığına altın ödülü

Gaziantep’te yılın ilk mahsul Antep fıstığını normal sezonundan yaklaşık bir ay önce yetiştirme başarısı gösteren çiftçi, altınla ödüllendirildi.

Gaziantep'in önemli tarım ürünleri arasında yer alan ve iç piyasadaki satışı ile birlikte dünyanın dört bir yanına ihraç edilen Antep fıstığında bu yıl 210 bin ton rekolte beklenirken, yılın ilk mahsul kırmızı kabuklu Antep fıstığı ise hasat edildi.

Yılın ilk mahsul Antep fıstığını normal sezonundan yaklaşık bir ay önce yetiştirme başarısını gösteren çiftçi, Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından, Cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi.

Gaziantep’in Karkamış ilçesine bağlı Yolağzı köyünde çiftçilik yapan Müslüm Vedat Ünal tarafından yetiştirilen Antep fıstığı, 2018 yılının ilk mahsul Antep fıstığı olarak kayıtlara geçti.

Hasat mevsiminden yaklaşık bir ay önce olgunlaşarak doğal rengine ve tadına kavuşan yılın ilk mahsul Antep fıstığı için bir ödül düzenlenen törende, çiftçi Müslüm Vedat Ünal, cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Mehmet Akıncı, sezonun ilk Antep fıstığını yetiştirme başarısı gösteren çiftçiyi kutladı.

Akıncı, “Ödül törenimizi biz her yıl geleneksel olarak gerçekleştiriyoruz. Antep fıstığı şehrimiz ve bölge ekonomimiz için son derece hayati önem taşıyan bir üründür. Bunun yanı sıra ismini şehrimizden alan, binlerce yıldır bu topraklarda kök salarak her dönem bolluk ve bereketi simgeleyen Antep fıstığını ata yadigârımız ve kültürel ürünümüz olarak görmekteyiz.” dedi.

“Antep fıstığında 210 bin ton rekolte bekleniyor”

Bu sene Antep fıstığında rekoltenin verimli geçmesini de beklediklerini vurgulayan Akıncı, “Geçtiğimiz günlerde biz Antep fıstığı ile ilgili rekolte tahmin çalışmalarımızın sonucunu kamuoyu ile paylaşmıştık. Ülke genelinde 210 bin ton, şehrimiz için ise yaklaşık 84 bin ton dolaylarında bir rekolte beklentimiz mevcut.” ifadelerini kullandı.

“Bol kazançlı ve bereketli geçmesini temenni ediyorum”

Gelecek üretim sezonları içinde rekoltede son derece ümitli olduklarını kaydeden Akıncı, “Yeni dikilen Antep fıstığı ağaçlarının ürün vermeye başlaması ve profesyonel tarım anlayışının artık her geçen gün gelişmesi yeşil altın Antep fıstığına yönelik gelecek ümitlerimizi artırmakta. Bugün borsamıza gelen ilk ürünümüzle birlikte aslında bir nevi sezonunda açılışını yapmış bulunuyoruz. Bu yeni hasat döneminin bol kazançlı ve bereketli geçmesini temenni ediyorum.” dedi.

“Yılın ilk Antep fıstığını yetiştirmekten dolayı çok mutluyum”

Gaziantep’in Karkamış ilçesinde çiftçilik yaptığını belirten Müslüm Vedat Ünal ise, şunları aktardı:

“Yaklaşık 75 dönümlük bir bahçede Antep fıstığı yetiştiriciliği yapıyoruz. Ağaçlarımızın bazıları gerek cinsinden gerekse de hava şartlarından dolayı bu sene daha erken verime ulaştı. Fıstıklarımız yaklaşık 3-4 gün önce olgunluğa ulaştı. İlk hasadı ailemle birlikte yaparak borsamıza getirdim. Yılın ilk Antep fıstığını yetiştirmekten dolayı çok mutluyum.” (İbrahim Koçyiğit – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler