Yurt dışı üretici fiyat endeksi düştü

Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık yüzde 0,01 düştü.

Yurt dışı üretici fiyat endeksinin, 2017 yılının Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,01 düştüğü açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2017 yılının Aralık ayına ait yurt dışı üretici fiyat endeksi açıklandı.

Açıklamada, ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksinin (YD-ÜFE), 2017 yılının Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,01 düştüğü, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 19,75, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,75 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 23,95 arttığı kaydedildi.

Açıklamada, sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimlerinin; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 0,87 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 0,01 artış olduğu belirtildi.

Bir önceki aya göre en fazla düşüşün; yüzde 2,72 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 2,68 ile tütün ürünleri, yüzde 1,04 ile diğer madencilik ve taş ocakçılığı ürünlerinin alt sektörlerinde gerçekleştiği belirtilen açıklamada, buna karşılık içeceklerin yüzde 1,89, ana metallerin yüzde 1,34, bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünlerin yüzde 1,27 ile bir önceki aya göre endekslerin en fazla arttığı alt sektörler olduğu ifade edildi.

Açıklamada, ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2017 yılının Aralık ayında en fazla aylık düşüşün enerji mallarında gerçekleştiği kaydedildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler