5 ildeki hallerde sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800'lere varan fahiş fiyat artışlarını tespit ettiklerini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, konu hakkında idari işlem başlattıklarını açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 5 ildeki hallerde yapılan eş zamanlı operasyonlarda, 6 Şubat itibarıyla yapılan denetimlerin sonuçlarına ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Pekcan, yaptığı yazılı açıklamada, yapılan denetimlerde sebze ve meyve fiyatlarının mercek altına alındığını belirtti.

Pekcan, "Operasyonlarda sebze ve meyve fiyatlarında yapılan 'vurgun' ortaya çıkarıldı. İlk belirlemelere göre, ürün tedarikinde yer alan aracılar tarafından rekabet unsurlarının ihlal edilmesi sonucu olağan dışı fahiş fiyat oluşumuna yol açıldı. Ürün tedarikinde aracıların kayıt dışı işlemleriyle gerçeğe aykırı fiyat beyanları ürün fiyatı oluşumunda aşırı artışlara neden oldu. Ürün künyelerinde yer alan bilgilerin eksik ya da yanıltıcı olduğu yönünde bulgular tespit edildi." dedi.

"İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin ve Adana'daki belediye toptancı halleri nezdinde, Ticaret Bakanlığı müfettişlerince gerçekleştirilen denetimlerde sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800'lere varan oranlarda fahiş fiyat artışlarının bulunduğu belirlendi." diyen Pekcan, fahiş fiyat uygulamak suretiyle vatandaşların mağduriyetine neden olan, mevzuata aykırılık teşkil eden bu fiiller karşılığında 88 firma hakkında 2 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için Bakanlıkça idari işlem başlattıklarını kaydetti.

76 firmaya; Hal Kayıt Sistemi'ne bildirim yapılmadan kayıt dışı ürün satışı gerçekleştirme, ürünlerin künye bilgileriyle satış faturalarındaki bilgilerinde yanıltıcı bilgilere yer verme gibi nedenlerle yaklaşık 810 bin lira cezai işlemin uygulandığını kaydeden Pekcan, "Ayrıca İl ticaret müdürlükleri tarafından perakende olarak sebze ve meyve ticareti yapan iş yerlerinde yapılan denetimlerde de toptancı hallerinde faaliyet gösteren bazı firmaların düzenledikleri faturalarda, ürünlerin satış fiyatlarını gerçek satış fiyatlarının altında gösterdiği belirlendi. Bu kapsamda 8 işletmeye işlem tesis edildi." ifadelerini kullandı.

"Denetimlerimizin etkisi şimdiden görülmeye başlandı"

Pekcan, şunları söyledi: "Ticaret Bakanlığınca arz-talep dengesiyle uyuşmayan, girdi maliyeti ve döviz kuru yükselişlerinden kaynaklanmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla saha denetimleri genişletilerek devam edecek. Denetimlerde, hallerde sebze ve meyvelerin 9 kata varan fiyat artışlarıyla vatandaşımıza satıldığını tespit ettik. Gerekli önlemleri ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte alıyoruz. Denetimlerimizin etkisi şimdiden fiyatlarda görülmeye başlandı. 6 Şubat itibarıyla Ticaret Bakanlığı müfettişleriyle 5 ilde eş zamanlı başlayan operasyonlar sonucu hallerde satılan sebze ve meyve fiyatlarında 3 günde, ana kalemlerde yüzde 45'lere varan oranlarda düşüşler görülmeye başlandı. Fırsatçılara göz açtırmamak için denetimlerimiz Türkiye genelinde tüm hızıyla devam edecektir." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler