https://ilkha.com/farsi/files/news/thumb/مسلمانان باید در دروس خود از تقلیدگرایی و سنتی گری آزاد گردند

یاسین احمد، مدیر موسسه دار البیان که در سومین دیدار علما شرکت کرده بود، تاکید کرد که مسلمانان باید هر چه زودتر در دروس خود از تقلید گرایی و سنتی گری آزاد گردند.

یاسین احمد، مدیر موسسه دار البیان، در سومین دیدار علما سخنرانی با موضوع "عالم مسلمان از لحاظ عمق و کفایت علمی" انجام داد.

احمد با بیان اینکه هرگونه خیر و رحمت و اصلاح، اسلامی است، اظهار داشت که علوم زمانه نیز از علوم اسلامی محسوب می شوند.

احمد با یادآوری اینکه این علوم با علوم اسلامی تناقض ندارند، گفت: از اوایل اسلام حوزه هایی بوده است که مفهوم سنت پیامبران را تدریس می کردند. اصحاب همه علومی را که از پیامبر اکرم می شنیدند، به طور کلامی منتقل می کردند. تابعین نیز به افراد پس از خود می رساندند. به این صورت اطلاعات فقهی به وجود آمد. آنها افکار خود را از اصحاب می گرفتند. روش خاصی نداشتند. اینها حوزه هایی بودند که برای رضای خداوند تاسیس شدند. در زمان عثمانی ها منبع اصلی حوزه ها نظامیه هایی بودند که در بغداد تاسیس شدند. اینها در زمان آلپآرسلان تاسیس شدند. از آن موقع این مدارس تاسیس شدند. در این مدارس علما علوم زیادی را تدریس می کردند. سپس این مدارس به وضعی در آمدند که فقط به زبان عربی آموزش می دادند.

تمدن اسلامی به بشریت از لحاظ روحی و معنوی فایده های زیادی داده است

احمد خاطرنشان کرد: علوم سه بخش است. یکی مسایل جزئی است. تحت این بخش، علومی مثل ریاضی، مهندسی و فلسفه هستند. پس از قرن 16 اینها از دروس حوزوی خارج شدند. این یک اشتباه بود و به همین دلیل حوزه ها عقب نشینی کردند. زیرا به وضعی آمدند که به نیاز مردم نمی توانستند پاسخ دهند. دومین بخش، علوم آلت است. مثل علم منطق. سومین علوم، علومی مثل فقه است. تدریس این علوم در خیلی از مناطق ادامه داشت. در اوایل اسلام به علوم اهمیت داده می شد. خیلی از علوم با اسلام به وجود آمد. علومی مثل شیمی و جبر توسط علمای اسلام به وجود آمدند. آزمایشها انجام دادند. در کتب علمی خود بسیاری از جراحی هایی را که اکنون انجام می شود، نوشته بودند. علما به علوم طبیعی و زیست شناسی نیز اهمیت می دادند. خیلی از آثار یونانی را ترجمه کردند. در دوران طلایی اسلام در مناطق مختلف حوزه های مختلفی تاسیس شده و کتابهایی در زمینه های مختلفی نوشته شده است. هنگامی که مسلمانان در مجالس علمی خود         درباره گرد بودن دنیا بحث می کردند، اروپائیان جاهل این موضوع بودند. آنها به خرافات باور می کردند. سپس کتابهای عربی به زبان لاتین ترجمه شدند. در دانشگاه های جهان تدریس شدند. تمدن اسلامی به بشریت از لحاظ روحی و معنوی فایده های زیادی داده است. بیشتر علومی که بشر اکنون از آن استفاده می کند، از مسلمانان آمده است. مسایل حقوقی، سیاسی و اداری زمانه از علوم مسلمانان است.

تغییر آموزش اسلامی به آموزش غربی اشتباه است

احمد در ادامه سخنانش گفت: مسلمانان باید در درسهای خود هر چه زودتر از تقلید گرایی و سنتی گری نجات یابند. متاسفانه آموزش امروزه چیزی به طلاب نمی دهد. طلاب یک چیزهایی را حفظ کرده و در امتحانات اینها را به ورقه امتحانی می نویسند. طلابی که بتواند نقد و بررسی کند، پرورش داده نمی شود. تغییر روشهای آموزشی با دقت بر بعضی موضوعات میسر می شود. اولین این است که دین باید از تروریسم به دور باشد. هنگامی که دروس اسلامی تدریس داده می شود، نباید از تروریستها حمایت شود. تفاوت بین اسلام و تروریسم باید آموزش داده شود. قرآن باید منبع اصلی باشد. هنگام تغییر روش باید ارزشهای مردم نیز در نظر گرفته شود. هنگام تغییر روش آموزش اسلامی نباید به روشهای آموزشی غربی گرایش شود. روش جدید آموزش اسلامی باید با انسان و عالم سازگار باشد.(ILKHA)

اخبار مرتبط

انتخاب سردبیر

Mobil Uygulamamızı İndirin

برگزیده ها