​15 Temmuz ABD destekli darbe girişiminin yıl dönümünde İLKHA’ya konuşan Ankaralılar, darbe gecesinde yaşananları unutmadıklarını ifade ederek, olası bir darbe girişiminde yine meydanlara döküleceklerini söylediler.

15 Temmuz ABD destekli darbe girişiminin yıl dönümde Cumhurbaşkanlığı tarafından, darbenin direniş merkezlerinden olan 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanında kurulan 15 Temmuz Destanı Resim Sergisi kuruldu.

Halkın yoğun rağbet gösterdiği sergide darbe girişiminde yapılan katliamların resimleri ile meydana getirdiği tahribatın resimleri yer aldı. Sergide ayrıca darbe girişiminde darbeci askerler tarafından katledilen şehitlerin resimlerine de yer verildi.

Darbe gecesinde yaşananları unutmadıklarını ifade eden Ankaralılar, bu girişimi ‘ihanet’ olarak niteledi. Sergiye katılan Ankaralılar, 15 Temmuz ABD destekli darbe girişiminin birinci yılında duygu ve düşüncelerini paylaştılar.

Resim sergisinden etkilendiğini ifade eden Aydın Aydın, şehadetin herkese nasip olmadığını belirtti. Aydın, "Keşke bunların içinde benim resmim de olsaydı. Ben onu çok isterdim, vatan için ölmek en duygusal şeydir. Bunları gördüğümde içimde bir ürperti oluyor. Keşke o darbe girişiminde FETÖ’nün başını koparsaydık. Şu gencecik çocuklara yazık oldu. Vatan için iyi bir mertebeye ulaştılar, şehadet kimseye nasip olmaz." dedi.

Sergide yakın arkadaşının resmini gördüğünden dolayı duygulanan Zeki Demirci ise arkadaşının geriye 2 buçuk yaşında bir çocuğunu bıraktığını söyledi.

"Böyle hainlik olmaz, kendi askerimiz halka silah tuttu"

Bir daha böyle bir darbe girişimin olmasını istemediklerini dile getiren Demirci, "Şu fotoğraftaki benim arkadaşım, 2 buçuk yaşında çocuğu yetim kaldı. Bir daha böyle bir şey olursa yine gideriz. İnşallah bir daha ülkemizde böyle bir ley olmaz. Böyle hainlik olmaz. Kendi askerimiz halka silah tuttu. Allah onları kahretsin. Yazık, inşallah son olur." ifadelerini kullandı.

Yıldız Dervişoğlu da o gece uçaklardan yapılan bombardımanı unutamadığını dile getirdi.

Dervişoğlu, "15 Temmuz bizim için çok kötü bir hatıra. Televizyonları açtığımıza darbe yapıldığını anladık. Ben 80 darbesini çok iyi bildiğim için çocuklarıma anlatmıştım. O gece çocuklarım çok korkmuştu. İnsanların dışarı çıktıkları görünce bunun ters tepeceğine inanıyorduk. Bizim neslimiz daha çok dışarı çıktı o gece.  80 darbesi çok kötüydü. O günleri hatırlamak bile istemiyorum. Şimdi buradaki resimleri görünce duygulandım. Bu insanlar çok şerefli insanlar. 15 Temmuz hiç unutulmayacak." şeklinde konuştu.

"O bombaların sesi kulaklarımızdan gitmiyor"

15 Temmuz gecesi gösterilen fedakârlığın örnek olduğunu ifade eden Bedran Erdoğan, o gece gösterilen direnişin tarif etmenin mümkün olmadığını belirtti. Darbe girişiminde yer alanların cezalandırılmasını isteyen Sebahat Polat ise şöyle konuştu:

Vatanımız böyle bir ihanete uğradığı için çok üzülüyorum. Burada dizlerim titriyor, çok üzüldüm, bu gençlerin resmini gördüm. Allah, Kahhar ismiyle onları kahretsin. Biz Ankara’da yaşıyoruz, o bombaların sesi daha kulaklarımızdan gitmiyor.

Darbe gecesi meydanlarda olduğunu söyleyen Recep Baran da darbe gecesinde şanslı olanların şehitler olduğunu belirtti.

Baran, "15 Temmuz’un seneyi devriyesinde tekrar buraya geldik. O gün biz, patlama olduğunda Etimesgut’tan yola yaya çıkarak Etimesgut zırhlı birliklerin önüne geldik. Ardından Külliye'de sabahladık. O gece bazı arkadaşlarımız şehit oldu. Allah’a şükürler olsun ki bu millet milli iradeye sahip çıkarak bu hain FETÖ darbe olayına karşı durdu. Bu olayda 250 arkadaşımız şehit oldu, keşke bizler de şehit olsaydık, şanslı olan onlardır. Bugün yine darbe girişimi olursa daha iradeli bir şekilde duracağımıza inanıyoruz, şehitlik mertebesine koşmak için mücadele edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Tamer Çivelek de 15 Temmuz gecesinde yaşananların unutulmayacağını söyleyerek, "Sergiyi gezdik. Ne olursa olsun bu darbe girişimi unutulmayacak bir şey. Bir ülkenin askerinin vatandaşa ateş etmesi ve darbe yapması çok üzücü bir şey. Bu insanların her tarafta olduğunu biliyoruz. Bunların bu ülkeden bu mevkilerden alınıp cezaevlerine gitmeleri lazım. Başımıza daha büyük şeyler de gelebilirdi. Bunlar askeri askerle karşılaştırdı. Aynı koğuşta olan askerler birbirine silah sıktı. Olan Türkiye’ye oldu. Allah razı olsun halkın sayesinde darbe önlendi." diye konuştu.

Darbe girişiminin haince olduğunu dile getiren Doğan Derviş ise şöyle konuştu:

"Allah bizlere bir daha böyle bir şey yaşatmasın. Bu bir haince saldırıdır. İçimizdeki hainlerin, Avrupa Birliği işbirliği ile kalkışması, Recep Tayyip başta olmak üzere ülkemiz yerle bir edilmek için yapılmıştır.  Bunlar şu anda bitmiş değildir hâla kamufle edilmektedir. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimize sesleniyorum: Bunlar kamudan tamamen temizlenmelidir. Ülkemiz hiç kimsenin gücü altında değildir. Avrupa Birliğine karşı hep dik duracağız, birlik ve beraberlik içinde olacağız. Bu 250 şehidin kanını yerde bırakmayacağız." (M. Hüseyin Temel, M. Fatih Akgül – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler