​"15 Temmuz Tarihi Değiştiren Direniş" panelinde konuşan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, 1960’dan beri yapılan ve girişilen tüm darbelerin dış destekli olduğuna dikkat çekti.

Harran Üniversitesinde, Şanlıurfalı 15 Temmuz şehidi Mustafa Direkli’nin ailesi ve yakınlarının da katıldığı "15 Temmuz Tarihi Değiştiren Direniş" konulu panel düzenlendi.

Osmanbey Kampüsü Fen-Edebiyat Fakültesi Anfi Salonunda düzenlenen panel, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Panelin açılışında söz alan Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, şehitliğin önemini belirten, "Şüphe yok ki Allah, kendilerine cenneti vermek üzere inananların canlarını, mallarını satın almıştır." ayetine vurgu yaparak Allah’ın, şehitlere lütfuyla, keremiyle, rahmetiyle muamele eyleyeceğini, onları cennetiyle ve cemaliyle müşerref kılacağını söyledi.

Rektör Taşaltın konuşmasında, "Şehitler cennet karşılığında canlarını ve mallarını sattı. Bunlar ise mallarını ve canlarını makam için sattılar, Amerikan için sattılar, başkaları için sattılar." diyerek FETÖ'ye tepki gösterdi.

Açılış konuşmasının ardından 15 Temmuz şehitleri anısına salonda sela okundu. Ardından Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, Şehit Mustafa Direkli’nin amcası Mehmet Direkli ve Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe’nin panelist olduğu oturuma geçildi.

Şehit Mustafa Direkli’nin amcası Mehmet Direkli'nin, "Şehitler canlarını Allah için, vatan için, bayrak için verdiler. Bunun üzerine ekleyeceğimiz bir şey olamaz. Allah bu millete bir daha 15 Temmuzları yaşatmasın" derken gözyaşlarına hakim olamadı. Salonda bulunanlardan bazılarının da gözyaşları hakim olamadığı görüldü.

"1960’dan beri yapılan ve girişilen tüm darbeler dış desteklidir"

Darbelere giden süreci anlatan Rektör Taşaltın, "Darbe yapmaları için önce ortam oluşturulur. İnsanların hayatlarından bıktırılır. ‘Ya şu hükümet bir gitsin yerine kim gelirse gelsin’ dedirtilir. Darbe yapacak olan kadrolar ayarlanır. Daha sonra ABD, İngiltere ve NATO gibilerinden izin ve destek alınır. Yani 1960’dan beri yapılan ve girişilen tüm darbeler dış desteklidir." diye konuştu.

Darbelerin vatanı yok etmek için dış güçlerce hep organize edildiğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe, "Fert olarak düşündüğümüz zaman insanların bir eve ihtiyacı var. Millet olarak da düşündüğümüz zaman bir vatana ihtiyacımız var. Huzur ve emniyet için evsiz yaşamanın mümkün olmadığı gibi vatansız yaşamak da mümkün değil. Bizler dün Malazgirt’te, Sakarya’da, Çanakkale’de vatanımız, bayrağımız ve ezanımız için kendimizi nasıl feda ettiysek, 15 Temmuz'da da bu duygular için kendimizi feda etmekten çekinmedik." sözlerine yer verdi.

Yaklaşık iki saat devam eden panel sonunda üniversite idarecileri ve şehit yakınları birlikte fotoğraflar çekildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler