UYSAD, Fransa'nın 24 Nisan'da sözde Ermeni soykırımı ile ilgili aldığı karara tepki göstererek, Fransa'ya Cezayir'de yaptığı katliamları hatırlattı.

Uluslararası Yazarlar Sanatçılar Araştırmacı Gazeteciler Derneği (UYSAD) Başkanı Mehmet Sıtkı Aloğlu, Fransa'nın 24 Nisan'da sözde Ermeni soykırımı ile ilgili açıklamalarına tepki göstererek, Fransa'ya Cezayir'de yaptığı katliamları hatırlattı.

Konu ile ilgili gazetecilere açıklama yapan Başkan Aloğlu, "Fransa Cumhurbaşkanı Manuelle Macron, 24 Nisan'ı 'Ermenilere soykırım yapma günü' olarak ilan etmiştir. Türkiye olarak biz de 24 Nisan'ı Fransızların, Cezayirlileri katlettiği gün olarak ilan ediyoruz. Fransa Yönetimin böyle insanlık dışı bir kararı kabul ettirmesi Fransa'da yaşayan Cezayir kökenli ve diğer zulme uğramış Fransız vatandaşlarını da rahatsız etmektedir. Türkiye'de yaşayan 80 milyonumuzla beraber zulme uğramış ve işgal altındaki bütün mazlumlara ve milletlere dün de kucağımızı açtık, bugün de açmaya devam edeceğiz. Fransa Cumhurbaşkanını ve yönetimini bu konuda sağduyulu olmaya, AB ülkelerini de sıkıntıya koyacak bu tür bir politikadan uzaklaşmasını tavsiye ediyoruz." dedi. (Abdurahman Uğurlu-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler