28 Şubat sürecinde hayalleri ellerinden alındı

"28 Şubat'ın Canlı Şahitleri" programında konuşan dönemin mağdurları, 28 Şubat sürecinde hayallerinin ellerinden alındığını belirttiler.

Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Genç Gönüllüler Kulübü tarafından "28 Şubat'ın Canlı Şahitleri" programı gerçekleştirildi. Programa konuşmacı olarak katılanlar, 28 Şubat sürecinde başörtülü oldukları için yaşadıkları mağduriyetleri anlattılar.

28 Şubat Platformu Başkanı Arif Çelenk'in moderatörlüğünde gerçekleşen programa, bu süreçte öğretmenlik yapan Gülten Aktaş ile imam hatip lisesi öğrencilerinden Esra Şahin Çakıcı, Gülsüm Süslü ve Zuhal Güven Ertürk konuşmacı olarak katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan Çelenk, 28 Şubat sürecinde birçok kişinin mağdur edildiğini söyledi.

28 Şubat denilince 20 yıl önceki fırtınalı dönemleri hatırladıklarını belirten Çelenk, "10 bine yakın kişi TSK'da çalıştığı halde eşinin başörtüsü bahane edilerek tasfiye edildi. Başörtüsü bahaneydi. Aslında inançlı Müslümanlar tasfiye edildi. Bunlar tasfiye edilmeseydi 15 Temmuz gibi bir süreç yaşanmayacaktı." dedi.

"Başörtüsü yasağı bize göre komikti fakat yine de uyguladılar"

O dönemde 16 yaşında bir lise öğrencisi olduğunu dile getiren Gülsüm Süslü, şunları söyledi: "28 Şubat sürecinde Yeşil İmam Hatip Lisesinde 12'nci sınıf öğrenciydim. İmam hatip liselerinde başörtüsü yasağının olması bize göre komikti fakat yine de uyguladılar. Müslüman kesimler o dönemde atılan çamurlarla büyük yara aldı. O dönem son defa okuluma gidiyordum. Hadis dersine giren öğretmen 'Bu şekilde sınıfta kalamazsın.' dedi. Bu bir emir bile olsa hocaların kimseyi zorla sınıftan çıkartmak gibi bir hakkı yoktu. Yasal olanı yaparlarsa en fazla tutanak tutabilirlerdi. Fakat genel olarak zor kullanmayı tercih ediyorlardı. Ben hocaya 'Sizin yapmanız gereken tek şey tutanak tutmak.' dedim. Gözüne takıldığım için hoca bir türlü derse devam edemiyordu. Arkadaşlarımın 'Başını açıp oku veya sınıfı terk et. Senin yüzünden ders işleyemiyoruz.' sözleri beni çok fazla üzdü. Artık dayanacak gücüm kalmadı ve o gün okulun son günü oldu. Hayallerim, hedeflerim yarım kaldı."

Süslü, 28 Şubat'ta ciddi sıkıntılar yaşadıklarını, polis tarafından darp edilip, toplumun bazı kesimleri tarafından dışlandıklarını sözlerine ekleyerek, "28 Şubat'ta 'Kahrolsun ABD, kahrolsun İsrail!' demeyi öğrendim. Yani o dönemin bize tecrübe ve dünyayı anlama adına da katkıları oldu." ifadelerini kullandı.

"Hayallerimiz ellerimizden alındı"

İyi bir üniversite okumak ve geleceğe yönelik hayallerinin o dönem ellerinden alındığına değinen Zuhal Güven Ertürk, "28 Şubat döneminde Bursa pilot bölgeydi. İmam hatip liselerinde başörtü yasağı ilk önce Bursa'da başladı. Bizim okulumuz pilot okuldu. Okulumuza yasak getirilmeden önce büyüklerimizi devre dışı bıraktılar. 2 ay içerisinde tanıdığımız birçok öğretmen değişti." şeklinde konuştu.

28 Şubat'ta zorla emekli ettirilen Gülten Aktaş ve imam hatip lisesi öğrencilerinden Çakıcı da o dönem yaşadıklarını öğrencilere anlattı. (Mustafa Bikeç-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler