‘28 Şubat'ın senaristlerinden hesap sorulsun’

28 Şubat darbesinin yıl dönümü nedeniyle açıklamalarda bulunan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "28 Şubat darbesinin senaristleri ve sponsorlarından hesap sorulsun." dedi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 19. yıl dönümünde "28 Şubat postmodern darbe"yi kınayan yazılı bir açıklama yaptı. Yalçın, "28 Şubat darbesinin senaristleri ve sponsorlarından hesap sorulsun." dedi. 

Darbeyi bir kez daha lanetlediklerini belirten Ali Yalçın, “Ülke tarihinin sosyo-ekonomik bakımdan en acımasız sonuçlar doğuran darbelerinden biri olan  ‘28 Şubat Postmodern Darbe’sini 19. Yıldönümünde bir kez daha kınıyor ve lanetliyoruz. 28 Şubat darbesi, Yeniden Büyük Türkiye ve Yeni Bir Dünya vizyonuyla işbaşına gelen iktidarın icraatlarından rahatsız olan küresel güçlerin ve yerli kuklalarının ortaklaşa yaptığı bir darbedir.” dedi.

D-8 modelinin küresel sömürgecileri korkuttuğunu ifade eden Yalçın, “Türkiye Cumhuriyeti’nin 54. Hükümeti’nin uygulamaya koyduğu şeffaf yönetim anlayışı ve havuz sistemi, içerde faiz-rant düzeninden beslenenleri rahatsız etmişti.  Yine gelişmiş İslam ülkelerinin ortaklığına dayanan D-8 modeli de küresel sömürgecileri korkutmuştu. Ahlaksız ve adil olmayan, düzenlerinin bozulacağından ve yıkılacağından endişe duyan küresel darbeciler ve işbirlikçileri, demokrasi, hukuk ve insan haklarını hiçe sayarak millet iradesine ipotek koydular, meşru iktidarı antidemokratik baskılarla iktidardan uzaklaştırarak post modern bir darbeyi gerçekleştirdiler.” diye konuştu.

“Faili meçhul cinayetlerle kaos oluşturarak topluma gözdağı verdiler”

Darbeye karşı çıkanların sindirilmek istendiğini dile getiren Yalçın, “Darbeye karşı çıkanları ve tanımayanları sindirmek için on binlerce kamu görevlisini sürgün ettiler, binlerce memuru görevlerinden attılar. Başta başörtüsü olmak üzere kılık kıyafet yasaklarıyla bireysel ve toplumsal özgürlüklerinin önüne set çektiler. Kamu görevlilerinden öğrencilere hatta sermayeye kadar herkesi renklere ayırarak fişlediler. Faili meçhul cinayetlerle kaos oluşturarak topluma gözdağı verdiler ve korkuttular.” şeklinde konuştu.

“Ülkenin kaynaklarını hortumladılar”

Darbecilerin bankaların içini boşalttıklarını belirten Yalçın, “Türkiye’nin her yerini modern mahpushaneye çeviren ve korku imparatorluğu kuran darbeciler,  bu kaos ve korku ortamından yararlanarak ülkenin kaynaklarını hortumladılar, bankaların içini boşalttılar. Milletin hazinesinden 55 milyar doları çaldılar. Ancak, Allah’a hamd olsun. Darbecilerin ‘bin yıl sürecek’ dediği 28 Şubat Post Modern darbe süreci,  millet iradesiyle kısa sürede sonlandırıldı. 28 Şubat darbesinin etkisiyle ortaya çıkan demokrasi ve insan hakları açığı demokratikleşme paketleriyle kapatıldı. Özellikle 12 Eylül 2010 Anayasa Değişikliği Paketiyle, demokrasi, hukuk ve insan hakları alanlarında açılan yaralar sarıldı.” ifadelerini kullandı.

“İnsanları tek tek fişleyenler cezalandırılmadı”

Söz konusu mağduriyetleri oluşturanların cezalandırılmadığını söyleyen Yalçın, “28 Şubat darbesinin mağduriyetleri giderilmeye çalışılıyor, mağdurların hakları tamamen iade edilmeli, ancak söz konusu mağduriyetleri oluşturanlar, zulümleri pervasızca yapanlar, sürgünleri gerçekleştirenler, kamu görevlilerini işten atanlar, insanları tek tek fişleyenler cezalandırılmadı. Türkiye’nin her alanda geri kalmasını engelleyenlerden, milletin geleceğini ipotek altına alanlardan, Yeniden Büyük Türkiye’nin önünü kesenlerden hesap sorulmadı.” dedi.

“28 Şubat darbesinin senaristleri ve sponsorları küresel güçlerdi”

“Bu kapsamda, 28 Şubat darbesini gerçekleştiren ve katkı veren asker ve sivil bürokratlardan hesap sorulmalı.” diyen Yalçın, şöyle konuştu: “Bu sürece doğrudan ve dolaylı destek veren medya ve sözde sivil toplum kuruluşları millet huzurunda hesap vermeli. Milletçe biliyoruz ki, 28 Şubat darbesinin senaristleri ve sponsorları küresel güçlerdi. Bu güçler, tek tek tespit edilerek deşifre edilmelidir. Yerli işbirlikçilerinin tamamından millet adına, hukuk önünde hesap sorulmalıdır.”

“Darbe anayasası ile yönetilmek istemiyoruz”

Darbe anayasası ile yönetilmek istemediklerini ifade eden Yalçın, “Ve artık yüksek sesle haykırıyoruz, 'Darbe anayasası ile yönetilmek istemiyoruz.' Ülkemizin yeni anayasasına kavuşmasını istiyoruz. Sürdürülmekte olan demokratikleşme hamlesinin tamamlanmasını, kamu görevlilerinin elde ettikleri toplu sözleşme hakkının siyaset ve grev hakkıyla taçlandırılmasını, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz. Bu noktada temel hedefimiz, Yeniden Büyük Türkiye ve kadim medeniyetimizi inşa ve ihya etmektir. Bu yolda kamu görevlileri ve milletimizle el ele çalışmaya, üretmeye gayret edeceğiz. Artık demokratik, sivil ve özgürlükçü yeni anayasa yapım sürecinin uzamasının hem ülkemiz hem de milletimiz açısından ekonomik, siyasi ve toplumsal ağır sonuçları olacaktır. Çerçevesini temel insan hak ve özgürlüklerinin çizdiği, ideolojik ön kabullerden arındırılmış, en geniş toplumsal uzlaşıyı temsil edecek ve bireyin devlete karşı özgürlüklerinin genişletilmesini sağlayacak yeni bir anayasa yazılmalıdır.” diye konuştu.

Yalçın, son olarak “Bu düşüncelerle milletimizin ve ülkemizin gelişmesini ve kalkınmasını geciktiren, her alanda mağduriyetler ve travmalar oluşturan 28 Şubat darbesini 19. Yıl dönümünde bir kez daha esefle kınıyor ve lanetliyoruz.” dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler