43 yıllık proje gerçekleştirildi

Dönemin Turizm Bakanlığı’nın 1976 yılında Van YSE Müdürlüğü’ne verdiği ancak yarım asırdır yapılmayan "Sahil Yolu Projesi", Tuşba Belediyesi tarafından gerçekleştirildi.

Turizm Bakanlığı’nın 1976 yılında, dönemin Van YSE Müdürlüğü’ne verdiği "Sahil Yolu Projesi" hazırlanması emri, yaklaşık yarım asır sonra 2014 yılında sıfırdan kurulan Tuşba Belediyesi tarafından gerçekleştirildi.

Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe tarafından hazırlanan projeye günümüz şartlarına uygun olarak bisiklet ve yürüme yolu da eklendi.

Proje kapsamında İskele Mahallesi Feribot İskelesi ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi arasındaki yaklaşık 7 bin metrelik sahil kesimi, mezbelelik ve moloz yığınları ile dolduruldu.

4 Eylül 1976 Cumartesi tarihli Van’ın en eski gazetelerinden biri olan Van Postası'nın o günkü sayısında ‘Turizm Bakanlığı Harekete Geçti’ manşetinde verilen haberde, "Bakanlık Van Yol Su Elektrik (YSE) Müdürlüğü’ne emir verdi. İlgililerden aldığımız habere göre Van turistik sahil yolunun yapılması konusunda yeni gelişmeler başlamış bulunmaktadır. Bu cümleden olarak Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nca bu yolun yapılması için hazırlıklara başlandığı bildirilmektedir. Van Gölü Sahil Yolu’nun turistik önemi üzerinde duran ilgililer konuyu daha önce ilgili bakanlığa iletmişlerdi. Dün aldığımız bir habere göre Van Gölü Sahil Yolu Projesi’nin hazırlanması hususunda Van YSE Müdürlüğü’ne bakanlıktan emir verilmiştir. Sahil Yolu Projesi’nin hazırlanmasına başlanmak üzere olduğu da ilave edilmektedir. Önemli ve büyük bir yatırımı ihtiva eden sahil yolunun önümüzdeki yıl yapımına başlanabileceği de yetkililer tarafından açıklanmıştır." deniliyordu. 

Yürüyüş parkurları, spor alanları ve bankların yer alacağı ‘Sahil Yolu’ yapımında doğaya, özellikle kıyıya zarar vermemeyi esas aldıklarını dile getiren Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, sahil ve kıyının tabii yapısını bozmadan insanların rahat nefes alabileceği mekânları oluşturmaya ve yol ile birlikte yeşil koridorlar açmaya gayret ettiklerini kaydetti.

"İskele Sahil Yolu Projesi" ile ilçe sakinlerinin kesintisiz bir sahil şeridine kavuştuğunu vurgulayan Özgökçe, "Maalesef bu sahil yolunun müjdesi 42 yıl önce Van halkın verilmesine rağmen çöp ve hafriyat dökmeden öteye hiçbir şey yapılmamış. İskele 1. Etap Rekreasyon Alanı 15 Temmuz Şehitler Parkı ve oto parkı ile yaklaşık 100 bin metrekarelik yeşil alan oluşturulurken, hemen akabinde yapımına başladığımız ve bitme aşamasına gelen 2. Etap Rekreasyon Alanı (Darüsselam Parkı’nın) yapılmasıyla da 150 bin metrekarelik yeşil alan daha vatandaşlarımız yaşanan temiz bir Van Gölü sahiline kavuştu. Projelendirilmesi tamamlanan 3. Etap Deprem Temalı Millet Bahçesi ile yapımı tamamlanan ve bunlarla birleştirmeyi planladığımız İskele Sahil Yolu’nun hizmete açılmasıyla 7 bin metrelik bir sahil kesimini Van halkana kazandırdık." dedi. 

"Haberden sonra halk gazeteye tebrik ziyaretine geliyordu"

Tam 42 yıl önce haberi gazetesinin manşetine taşıyarak Van halkına müjdeleyen Van’ın en eski gazetecilerinden Turan Şahinbaş, o dönem muhabir olarak çalıştığını ifade etti. Müjdeyi Van milletvekillerinin verdiğini anlatan Şahinbaş, 1976 yılında da Van’ın en çok gündemini Kuskun Kıran Tüneli ile Van Sahil Yolu’nun işgal ettiğini anlatı.

Haberden sonra Vanlıların gruplar halinde gazeteye gelerek kendilerini tebrik ettiğini de anlatan Şahinbaş, "O günden bu güne Kuskun Kıran Tüneli ve İskele Sahil Yolu Projesi her siyasetçinin seçim vaatlerinin başında gelen projelerdi. Ancak bunu hayata geçirmek halkın dertleri ile dertlenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe'ye nasip oldu. Erdoğan ve Özgökçe her siyasetçiye nasip olmayan bir şey gerçekleştirdi." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler