5 bin kişilik cami yardım bekliyor

Diyarbakır’da yapımı devam eden 5 bin kişi kapasiteli İmam Hüseyin Camii, hayırseverlerden gelecek yardımları bekliyor.

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde yapımı devam eden ve tamamlanması durumunda aynı anda 5 bin kişinin ibadet edebileceği bir kapasiteye sahip İmam Hüseyin Camii, bitirilmek için hayırseverlerden gelecek yardımları bekliyor.

Fabrika Mahallesi'nde 6 ay önce temelleri atılan ve bir katı hizmete açılan caminin, medrese, taziye evi ve Kur'an kursu olarak kullanılacağı öğrenildi.

Cami imamı Yahya Erikli, İlke Haber Ajansı'na (İLKHA) yaptığı açıklamada, 3 katlı olarak yapılması planlanan caminin yaklaşık 29 metre yüksekliğinde ve 5 bin kişi kapasiteli olacağını belirtti.

Caminin diğer katlarının yapımı için duyarlı vatandaşlara çağrıda bulunan Erikli, "6 ay evvel caminin temelini attık. Alt katını Ramazana bir gün kala hizmete geçirdik. Alt katı medrese olacak. Camimizde taziye yeri, bayanlar ve erkekler için Kur'an kursu olacaktır. Her âlimin, her hocanın İslami hizmetlerde elinden gelen çabayı sarf etmesi lazımdır. Çünkü bu eserler bizim için çok önemlidir. Biz, gelecek nesle bir şeyler bırakma adına mescitleri, medreseleri ve dini hizmetleri devam ettirmek adına elimizden ne geliyorsa yapmak zorundayız." dedi.

Camide fahri imamlık yapan Halef Eken, cami yapımını bir an önce bitirmek istediklerini kaydederek, "Camimizin borcu çoktur. Duyarlı olanların ve durumu iyi olanların bu camiden haberleri olsun. Bize yardımcı olsunlar." ifadelerini kullandı.

Mahalle sakinlerinden Taha Aytaç ise camilerinde klima olmadığı için cami cemaatinin rahat bir şekilde ibadet yapamadığını aktardı.

Cami ve hayır kurumları için yapılan harcamaların sadaka-i cariye olduğuna işaret eden Aytaç, "Camimiz yeni yapıldı. Camimizin borçları var, bu borçların ödenmesi gerekiyor. Klimamız yok. Cemaat gelip rahat bir şekilde namaz kılamıyor. Müslümanlar bize yardım etsinler. Dünyalıklarınıza masraf yapıyorsunuz, ahiretinize de harcama yapın. Bu, sadaka-ı cariyedir." şeklinde konuştu. (Hamza Adiyaman / Emrah Deniz-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler