6-7 Ekim saldırılarının dikkat çeken

​PKK’ye yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan 6-7 Ekim saldırılarının dikkat çeken figürü Gelê Kürdistan TV (GK TV) eski kameramanı Rojhat Doğru serbest bırakıldı.

Diyarbakır’da geçtiğimiz günlerde PKK’ye yönelik yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan Irak Kürdistanı’nda yayın yapan NRT TV kameramanı (Gelê Kürdistan TV (GK TV) eski Kameramanı) Rojhat Doğru, çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Edinilen bilgilere göre, 25 Temmuz Salı günü PKK’ye yönelik başlatılan operasyon kapsamında NRT TV Kameramanı Rojhat Doğru gözaltına alınmıştı. Emniyetteki sorgusu tamamlanan Doğru, dün adliyeye sevk edildi. Dosyasında bir elinde kamera bir elinde silah ile 6-7 Ekim saldırılarında yer aldığı ve vatandaşlara ateş ettiği yer aldığı öğrenilen Doğru, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme Doğru’ya yurt dışı çıkışı yasağı getirerek, haftada 3 gün emniyette imza atmak kaydıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

Öte yandan 6-7 Ekim saldırılarında Mevlana Halit Mahallesi'nde bayram ziyareti için bir yakınına gittiği sırada silahlı saldırı sonucu yaralanan mağdurlardan birinin, sanık Doğru hakkında suç duyurusunda bulunduğu ve emniyette teşhis ettiği de öğrenildi.

Doğru, aralarında Yasin Börü'nün de olduğu ihtiyaç sahibi ailelere kurban eti dağıtan 6 kişinin katledildiği 6-7 Ekim saldırılarında PKK/HDP'lilerin yanında, bir elinde silah diğer elinde kamera ile görülmüştü. Doğru, saldırıların üzerinden geçen bir yılın ardından GGC (Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti) tarafından organize edilen ve dönemin Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Cumhuriyet Savcısı Ramazan Solmaz ve Emniyet Müdürü Adnan Taştan’ında katılımıyla düzenlenen, "Yılın Başarılı Gazetecileri" töreninde ödül almış ve daha sonra bu olay kamuoyunun büyük tepkisini çekmiş, günlerce konuşulmuştu.(İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler