6-7 Ekim Şehitlerinin aileleri konuştu

Geçen yıl Kurban bayramında et dağıttıkları sırada Kobani bahanesiyle çıkarılan olaylarda vahşice katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının aileleri İLKHA’ya konuştu.

Geçen yıl 6-7 Ekim'de Kurban bayramında Kobani olayları bahane edilerek, HDP yöneticilerinin kışkırtmasıyla sokaklara salınan PKK'lı çeteler tarafından çıkarılan olaylarda, yoksul ve muhtaçlara kurban eti dağıttıkları sırada hunharca katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının aileleri, İlke Haber Ajansı'na konuşarak, aradan bir yıl geçmesine rağmen mahkeme yüzü görmediklerine ve yakalanan sanıkların ise serbest bırakılmasına anlam veremediklerini vurguladı.

Bu kurban bayramında hacca gitme planı olduğunu söyleyen Şehit Hasan Gökgöz'ün babası Mehmet Gökgöz, şehitlerin yıl dönümü nedeniyle Hacca gitme planını iptal ettirdiğini belirtti.

Bu kurban bayramında Şehit Hasan'dan ona kalan torunuyla beraber fakir ve yoksullara kurban eti dağıtarak, oğlunun bıraktığı sünnete sahip çıkacağına vurgu yapan baba Gökgöz, "Bir taraftan kurban bayramında acım tazelenirken, diğer taraftan da Şehit babası olmam bana teselli veriyor." dedi.

Kurban bayramında oğlunun mezarını ziyaret etmeyi düşündüğünü ifade eden Gökgöz, "Mezarlığa gittiğimde, onu ziyaret ettiğimde sanki bana yaşıyor gibi geliyor. Torunum Hasan ise bana ‘Dede, neden baba bizi ziyarete gelmiyor? Halbuki biz onu ziyarete gidiyoruz. Biz hep onun evine geliyoruz. O da bizim evimize gelsin.' diye çocukça soru soruyor." şeklinde konuştu.

‘Adaletle hükmetmediğiniz için, sizi Allah'a havale ediyoruz'

Kimsenin ölmesini istemediğini ve kimseye düşmanlık yapmadığını kaydeden Gökgöz, HDP/PKK'nin çocukları katlettiğine dikkat çekerek, katliama katılan sanıkları serbest bırakan savcı ve hakimlere tepki gösterdi.

Gökgöz, "Savcı ve hakimler ne yapmaya çalışıyor?Nasıl bir hukuk işliyor, anlayamadım. Çocuklarımız katledildikten beri bir sene geçmesine rağmen, mahkeme yüzü görmedik. Bir kere çağırdılar ancak çıkmadan bir gün önce sanıklar serbest bırakılmıştı. Adaletle hükmetmediğiniz için, sizi Allah'a havale ediyoruz." diye konuştu.

‘Şehitlerin çocukları bayramda yetim, suçlular ise özgür…'

Şehit kardeşi ve arkadaşlarının kurban bayramında Allah'a kurban olduklarını söyleyen Şehit Riyad'ın ağabeyi Nihat Güneş, Şehitlerin davası uğruna hayatlarını feda ettiklerini belirterek, onların Şehadetin en yüce mertebelerine ulaştıklarını ifade etti.

Şehit Riyad ve arkadaşlarının katillerinin bayramda serbest bir şekilde dolaşacaklarına dikkat çeken Güneş, Şehitlerin çocuklarının ise bayramı yetim olarak geçireceklerinin altını çizdi.

‘Aradan bir yıl geçti, mahkeme yüzü görmedik'

Cumhurbaşkanı ve başbakanın her seçim öncesi mitinglerde Yasin Börü ve arkadaşlarının katillerini hedef gösterdiğini, ancak katiller ve suçlular arasında olan Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve diğer ele başları ile ilgili bir sene geçmesine rağmen ciddi bir soruşturma ya da yaptırım uygulanmadığını vurguladı.

Güneş, "Peki, siz ne yaptınız? Katilleri yargıladınız mı? Yargı adına en ufak bir yargı yolunu açmadınız. Bir yıl geçmesine rağmen henüz bir mahkemeye çıkmadık. Aksine katiller serbest bırakılıyor. Mahkeme işi sulandırdıktan sonra, sanıkları birer birer bıraktı. En son altı kişi daha bıraktılar." diye hukuksuzluğa tepki gösterdi.

Serbest bırakılan sanıkların 18 yaş altı olduklarını savunanlara, ‘Yasin Börü ve arkadaşları kaç yaşındaydı?' diye soran Güneş, "Yasin 16 yaşındaydı. Hüseyin Dakak ise 18 yaşındaydı. Bu mantığa göre biz de 18 yaşının altındaki kardeşlerimizi mi silahlandıralım? Çözüm süreci adına devlet onları yargılamadı. Onların üzerine gitmedi. Ama şu an gelinen noktada devlet ile PKK birbirlerine düştü. Bu bizim Şehitlerimizin kanlarının vebalidir." ifadelerini kullandı.

‘Bize böyle evlat nasip eden Allah'a hamd olsun'

Şehadetinin birinci yıldönümünde konuşan Şehit Hüseyin Dakak'ın babası öztekin Dakak, sanıkların serbest bırakılmasına tepki göstererek katledilenlerin çocuk olduğuna dikkat çekti.

Hüseyin Dakak'ın babası öztekin Dakak, kendisine salih bir evlat verdiği için Allah'a şükrettiğine işaret ederek, şunları söyledi: "Şehitlerin bayramını kutluyorum. Biz, çocuklarımızın şehadeti ile gurur duyuyoruz. Bayram olduğu için biraz hüzünlüyüz ama, sonuçta gururluyuz. Böyle evlat yetiştirdiğimiz için Allah'a hamd ediyoruz. Çocuklarımız başka yolda olsaydı ne yapardık? Üzüntüm, bu bayramı onsuz geçirmem, yokluğunu hissetmemdir." dedi.

‘Suçluların serbest bırakılmasına bir anlam veremedik'

Kobani bahaneli olayların devam ettiği sırada İslami faaliyetleri sırasında Köy-Der'de katledilen Turan Yavaş'ın kardeşi Kenan Yavaş, "Allah Teâlâ rahmet etsin. Bu, onların ilk yıldönümüdür. Onlar bize gerçekten yol gösterdiler. Allah, hak yolda gitmeyi nasip etsin inşallah. Rabbim şahadetlerini kabul etsin." şeklinde konuştu.

Yasin Börü davasının İzmir'e alınmasına tepki gösteren Yavaş, "Bu işi sulandırmak için İzmir'den Ankara'ya alındı. Şehit aileleri bu davaya çağrılmadı. Bununla beraber, Yasin Börü'nün üzerinden araba ile geçen kadın da serbest bırakıldı. Bu suçluların bırakılmasına bir anlam veremedik. Cumhurbaşkanı ve Başbakan her mitingde Yasin Börü ve arkadaşlarının vahşice bir şekilde katledilmelerini unutmayacaklarını dile getirmelerine rağmen, bu işin gerçek failleri serbest bırakılıyor. Allah Şehit ailelerine sabırlar versin." şeklinde konuştu.

Katledildiğinde henüz 16 yaşında olan Yasin Börü'nün babası Fikri Börü ise, bu bayramın acılarına tuz basacağını, ancak kendilerinin Allah'a iman ettikleri için bu imtihana sabredeceklerini söyledi. (M. Sıddık Bilge/Yunus Sırat – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler