​Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "6-8 Ekim olayları gerçekten Türkiye’deki huzur ortamını bozmaya yönelik çok provokatif eylemlerdi. konular yargı nezdinde bağımsız bir şekilde yürüyor biz de hep birlikte takip ediyoruz." dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere memleketi Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Vali Ali Yerlikaya ile birlikte Şahinbey ilçesinin Karataş Mahallesi’nde yapımı devam eden Şehir Hastanesi inşaatında incelemelerde bulundu.

İnşaatı devam eden Şehir Hastanesi ile ilgili yetkililerden geniş bir bilgi alan Gül, ziyaretinin ardından çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Bir gazetecinin PKK/HDP'lilerin 6-7 Ekim 2014 tarihli saldırılarında vahşice katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının katledilişinin yıldönümü ve bu olayların azmettiricilerinin yargılanma sürecine dahil edilip edilmeyeceği sorusunu Bakan Gül, şöyle yanıtladı:

Türkiye bir hukuk devletidir. Bizlerde yargının bağımsızlığına tarafsızlığına sonuna kadar inanıyoruz.  Türkiye’de savcılar mahkemeler bağımsızca görevlerini yerine getiriyorlar. Kamuoyu ile birlikte biz de bu süreci takip ediyoruz. 6-8 Ekim olayları gerçekten Türkiye’deki huzur ortamını bozmaya yönelik çok provokatif eylemlerdi. Ama bu konular yargı nezdinde bağımsız bir şekilde yürüyor biz de hep birlikte takip ediyoruz. Türkiye’de 80 milyonun birliğine dirliğine kardeşliğine kimse bozamayacaktır, bozmak isteyenler de yargı önünde hesap vermeye çıkar. Şimdi de bu süreç devam ediyor, hep birlikte onu da takip ediyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik suikast girişim ile iki polisin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin 2'si firari, 43'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davayla ilgili sorulan bir soru ile ilgili Gül, "Evet, gerçekten çok önemli bir karardı. Marmaris’te Cumhurbaşkanımıza yönelik bir suikast girişimine karşı yapılan yargılamada Muğla’da karar çıktı, 47 sanık yargılandı. 3 kişi ile ilgili ise dosya tedarik edildi ve 36 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet dört kişi hakkında müebbet cezası, bir kişi hakkında da beraat kararı verildi." dedi.

"Adaletin bir an evvel tecelli etmesi lazım"

FETÖ yargılamalarına da değinen Gül, "Türkiye’de 15 Temmuz gecesi FETÖ terör örgütünün yapmış olduğu darbe girişimine karşı hukuk adalet ve anayasa çerçevesinde yargılamalar sürmektedir. Bütün Türk yargı mensuplarına, adliye çalışanlarına hukuk çerçevesinde yaptıkları bu çalışmalar için teşekkür ediyorum. Bu şunu gösteriyor. Ülkede hukuk işlemektedir. Türkiye bir hukuk devletidir ve Türkiye’de anayasayı hukuku ortadan kaldırmak isteyenler vardır. Türkiye bütün terör örgütlerine karşı anayasa hukuk ve kanun çerçevesinde mücadelesini sürdürmektedir ve kararlı bir şekilde bunu sürdürecektir. O gece Cumhurbaşkanımızın canına hayat hakkına kasteden kast etmek isteyen ülkemizin, 80 milyon insanımızın hayatına ve Türkiye’nin hayat hakkına kast etmek isteyenler bugün tek tek mahkemeler önünde hesap veriyorlar ve gerekli cezayı alacaklar. Elbette de kim hangi cezayı hak ediyorsa o cezayı alacaklar. Beraat etmesi gerekenler de beraat ediyor, ceza alacak olanlar ceza alıyor. Bunun kararını verecek olan da bağımsız Türkiye mahkemeleridir. Yargılamalar da adil bir şekilde büyük bir özveriyle gece geç saatlere kadar hakimlerimiz, çalışanlarımız fedakarlık yapıyor. Çünkü adaletin bir an evvel tecelli etmesi lazım, milletimizin beklentisi budur." ifadelerini kullandı.

Milletin beklentisinin adaletin bir an evvel tecelli etmesi olduğunu belirten Gül, "Cumhurbaşkanımızın canına kast etmek için 'biz buradayız şimdi nerede' diye hesap soranlar, kendilerini adeta Türkiye'nin eşkıyası gibi gören terör örgütleri bugün hak ettikleri cezayı almışlardır. O gün Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla 80 milyon Türkiye'nin bekasına sahip çıkmıştır. Bu alçaklığa yapan alçak terör örgütü bugün adil bir şekilde yargılanmaktadır. Milletimiz müsterih olsun. Türkiye, sokakta bulunan bir ülke değildir. Hangi terör örgütü olursa olsun Türkiye'ye diz çöktürmek isteyen bütün terör örgütleriyle biz bütün kurumlarımızla mücadelesini sürdürecektir. Yargı da hukuk çerçevesinde, kendisine verilen yetkiler çerçevesinde yargılamayı yapmaktadır." şeklinde konuştu.

Fethullah Gülen’in iadesine ilişkin sorulan bir soruya Bakan Gül, Gülen’in iadesiyle ilgili hiçbir engelin kalmadığını söyledi.

Gül, "FETÖ terör örgütü elebaşı hakkında gerek Amerika’yla yapmış olduğumuz iade süreci sözleşmesi gerek uluslararası anlaşmalar kapsamında bir takım prosedürler uzun süredir takip ediliyordu. Ancak şunu söylemek lazım. Kısa bir süre önce sözleşmeler kapsamında tüm taahhütler yerine getirilmiştir,  yani iadesiyle ilgili hiçbir engel kalmamıştır. Olası bir neden halinde iadesi mümkündür. Bütün deliller, klasörler Amerika makamlarına ulaştırılmıştır. Şu anda bir hukuk devleti demokrasiye merkeze aldığını ifade eden her ülkeye yakışan bunun gereğini yapmaktadır. Bizler de Amerika Birleşik Devletleri’nden Türkiye’de 250 cana kıymış, bir mahkeme kararı var. delili olan bu terör örgütü elebaşının biz iadesini istiyoruz. Prosedür şekli anlamda tamamlanmıştır. Umarız bunu yerine getirirler." yanıtını verdi.

Adliye teşkilatının problemlerinin ele alındığı toplantının çok verimli geçtiğini belirten Gül, Adalet Bakanlığına 3 bin 500 personel alımı yapılacağını belirterek, 2 bin 500 zabıt katibi ve mübaşir alımı gerçekleştirileceğini yaklaşık 6 bin kişiyi adliye teşkilatlarının bünyesinde istihdam edeceklerini de bildirdi.

Gaziantep’e yapılan Şehir Hastanesi ile ilgili ise Gül, hastanenin sadece Gaziantep için değil bölge için önemli olduğunu ifade etti. Gül, hastanenin 2019 yılının sonlarına doğru açılacağını bildirdi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler