AB Bakanı Çelik’ten AP’ye sert tepki

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin karara sert tepki göstererek, “Bu mesaj, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan içeri girmez.” dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci ömer Çelik, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin karara sert tepki gösterdi.

"Esasen bu kararı yok hükmünde sayıyoruz." diyen AB Bakanı Çelik, AP'nin tek sesli, gerçeklikle uyuşmayan, demokratik olmayan bir tasarıya imza attığını ifade ederek, "Alınan kararı yok sayıyoruz, ciddiye alınacak bir karar değil." diye belirtti.

Çelik, "Avrupa ile ilişkilerin fiilen durmuş olduğu bir durumda bu kararın çıkması şimdiye kadar yaşanılanların tezahürüdür. Diyorlar ki ‘hükümete mesaj vermek istiyoruz.' Mesaj kararlarla verilmez uygulamalarla verilir. Koridorlarında PKK sergisi açılan AP zaten kararını daha önce vermiştir. AP'nin üzerine inşa edildiği değerler ile bu kararı ayırıyoruz. Çünkü bu değerler Avrupa'nın kurucu babalarının dediği gibi, demokrasi, hukuk devleti gibi değerler. Ama bugün demokrasisini canı pahasına savunmuş bir ülkeye AP'nin üyeleri kendi değerleriyle çatışan bir tavır sergilemişlerdir." ifadelerini kullandı.

"Karar, Kapıkule Sınır Kapısı'ndan girmeyecek"

Kararın, Türkiye - AB arasındaki bir krize değil AP'nin içine düştüğü değerler krizine işaret ettiğini söyleyen Bakan Çelik, "Bu karar öylesine bir siyasi tutarsızlık içeriyor ki bu kararı verenler bu mesajın Kapıkule Sınır Kapısı'ndan girmeyeceğini bilsinler. Mesele hangi kurumun ne mesaj verdiği değildir. Mesele o mesajın bir vizyon içermesidir.

Çelik, şöyle konuştu: "Her yüz yılda bir Avrupa haritası yeniden şekillendi. Türkiye ile daha yoğun işbirliği yapmaları gerekirken tam tersi yolda ilerliyorlar. AB'nin yeniden vizyon ortaya koyan bir kuruma dönüşmesini bekliyoruz. İnsan hakları ve demokrasi konusunda Türkiye'yi köşeye sıkıştırma yaklaşımı, AB'nin içine düştüğü krizi göstermektedir. Bir kez daha uyarıyoruz, bu AB için bir krizdir. Bütün anketlere baksınlar, Avrupa'da aşırı sağ, İslamofobia büyümektedir." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler