ABD 484 sivili

ABD, IŞİD'e yönelik operasyonlarda 3 yıl içerisinde 484 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. Hayatını kaybedenlerin yanlışlıkla öldürüldüğü ifadeleri dikkat çekti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun, 3 yıl içerisinde 484 sivilin "yanlışlıkla" ölümüne neden olduğunu bildirdi.

Pentagon'dan yapılan açıklamada 21 bin 35 hava operasyonu düzenlendiği, bu operasyonların yüzde 0.27'sinde sivil kayıp yaşandığı aktarıldı.

Hayatını kaybedenlerin sayısının daha fazla olduğu belirtiliyor

Ancak açıklanan bu rakamlar, Irak ve Suriye'deki çatışma ve operasyonları yakından izleyen insan hakları örgütlerinin verilerine kıyasla oldukça düşük.

Yerel kaynaklardan bilgi toplayan Londra merkezli Airwars adlı örgüte göre, hava operasyonlarının başladığı 2014'ten bu yana IŞİD'e karşı operasyonda 3 bin 800 sivil öldü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Nisan ve Mayıs ayları arasında Suriye'de 225 sivil hayatını kaybetti. Bu dönemin sivil kayıpların en yüksek olduğu ay olarak kayıtlara geçtiği belirtiliyor.

17 Mart'ta Musul'da IŞİD'in keskin nişancılarına yönelik ABD'nin düzenlediği saldırı sonucu 105'ten fazla sivil hayatını kaybetmişti.

Saldırı sonrası Uluslararası Af örgütü koalisyon güçlerini sivil ölümlerini engellemek için yeterli önlem almamakla suçlamıştı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler