ABD Suriye'de 30 bin kişilik 'sınır ordusu' kuruyor

ABD, Suriye'de PYD/YPG komutasında 30 bin kişilik "sınır ordusu" kurulacağını açıkladı.

ABD öncülüğündeki koalisyon, Suriye'de PYD/YPG komutasında "Suriye Sınır Güveliği Gücü" kurulacağını açıkladı.

Reuters'in haberine göre, koalisyonun halkla ilişkiler ofisi, kurulacak yeni oluşumun 30 bin kişiden oluşmasının hedeflendiğini bildirdi. "Suriye Sınır Güveliği Gücü"nün Türkiye ve Irak sınırını kontrol edeceği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun Sözcüsü Albay Ryan Dillon, bu oluşumun, PYD/PKK'nin paravanı SGD ile ortak çalışacağını bildirdi.

Dillon, "Söz konusu güce katılanlar, yaşadıkları yerlere yakın bölgelerde görev alacaklar. Kuvvetin etnik bileşimi, görev yaptıkları yerlere göre değişiklik gösterecektir. Kuzey Suriye'de daha çok Kürtler görev alacakken, Fırat Vadisi ve Irak sınırı boyunca güneye doğru ise daha çok Araplar görev alacak." dedi.

Dışişleri Bakanlığı ise "Suriye Sınır Güvenliği Gücü" oluşturulması konusunda koalisyon üyesi sıfatıyla Türkiye'ye danışılmadığını kaydetti.

Bakanlığın açıklamasında, "Koalisyonun, söz konusu kararının koalisyonun hangi üyelerinin onayıyla alındığı da bilinmemektedir. Tek taraflı atılan adımları koalisyona mal ederek açıklamak, DEAŞ'la mücadeleye de zarar verebilecek son derece yanlış bir harekettir. ABD'nin taahhütleriyle ve beyanatlarıyla çelişen şekilde PYD/YPG'yle iş birliğinin sürdürülmesi suretiyle ulusal güvenliğimizi ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehlikeye atan bu tür girişimler asla kabul edilemez. Bu hatalı yaklaşımda ısrar edilmesini kınıyor ve Türkiye'nin ülkesine yönelecek her türlü tehdidi bertaraf etmeye kararlı ve muktedir olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz." ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler