ABD'den bir

ABD Savunma Bakanlığı, IŞİD'e yönelik uluslararası koalisyon uçaklarının Irak ve Suriye'deki hava saldırılarında 352 sivilin öldüğünü doğrularken bu sayının 3 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak ve Suriye'de 2014'ten bu yana IŞİD'e yönelik hava saldırılarında 352 sivilin öldüğünü doğrulayarak bunların yanlışlıkla öldürüldüğü iddialarında bulundu.

Son raporda 17 Mart'ta koalisyonun Musul'da IŞİD'e yönelik yaptığı hava saldırısı hakkında devam eden soruşturmanın sonuçları yer almaması da dikkat çekti. Yerel kaynaklar ABD'nin bu saldırısında 100'den fazla sivilin öldürdüğünü aktarmıştı.

3 bini aşkın sivil öldürülmüş olabilir

Ancak yerel kaynaklar ve koalisyonun hava saldırılarını yakından izleyen birçok bağımsız sivil toplum örgütü, Irak ve Suriye'de çok daha fazla sivilin ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının saldırılarında hayatını kaybettiğini belirtiyor.

Suriye ve Irak'taki hava saldırılarını ağırlıklı olarak yerel kaynaklardan izleyen Airwars adlı haber sitesinde ise koalisyon uçaklarının şu ana kadar 3 binden fazla sivilin ölümüne neden olduğu yer alıyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler