Pakistanlı sanatçı Abdul Rahman Chughtai adına düzenlenen resim yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi için Bitlis'te bir program düzenlendi.

Bitlis Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa Pakistan Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi ve eşi Dr. Shaza Syrus, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Vali Yardımcısı Tamer Kılıç, İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, kurum amirleri ve öğrenciler katıldı. Program Türkiye ve Pakistan Milli Marşlarının okunması ile başladı.

Programın açılışında konuşan Pakistan Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi, Türkiye-Pakistan kardeşliğine vurgu yaparak, bu yıl 7’ncisini düzenledikleri "Abdul Rahman Chughtai Sanat Ödülleri" resim yarışmasında dereceye giren öğrencileri tebrik etti.

Muhammad Syrus Sajjad Qazi, "Bugün Pakistan'ın anıtları üzerine güzel resimler yapmış olan lise öğrencilerini onurlandırmak üzere buradayız. Bu olayı ilk defa Bitlis'te düzenlediğimiz için çok mutluyuz. Çok sayıda öğrencinin yarışmaya katıldığını görmek Pakistan-Türkiye kardeşliğini daha da pekiştirmiştir. Bu yarışmada dünyaca ünlü olan Pakistan'ın olağanüstü Ressamı Abdul Rahman Chughtai adına Türkiye’de düzenlenen 7’nci yarışmadır. Abdul Rahman Chughtai resim yarışması, Pakistan Büyükelçiliğinin düzenli bir yarışması haline gelmiştir. Bu yarışmanın tüm katılımcılarının yeteneklerini, çalışmalarını ve yeni düşüncelerini derinden takdir etmek istiyorum. Yaşasın Pakistan-Türkiye kardeşliği." dedi.

Daha sonra konuşan Bitlis Valisi Oktay Çağatay ise bu tür bir organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, Pakistan Büyükelçisini kendi bürokratlarından biri olarak gördüklerini söyledi.

Çağatay, "Pakistan Büyükelçisini kendi bürokratlarımızdan biri olarak gördük. Bu sıcak ilişki iki ülke arasındaki bağı da güçlendirmiştir. Bu yıl ilimizde 7‘ncisi düzenlenen ‘Abdul Rahman Chughtai Sanat Ödülleri Resim Sergisi’ yarışması, ilimizdeki öğrenciler arasında tertip edildi. Yarışmanın amacı; eğitim sistemimizin ve misyonumuzun bir gereği olarak öğrencilerimizin gelişmesine katkı sağlamak, sanatı ve sanatçıyı seven değerli bir nesil yetiştirmektir. Ama daha da önemlisi Türk ve Pakistan halklarını çok yakınlaştırmasıdır. Bu yarışmanın sergilenmesinde ve ödüllendirilmesinde emeği geçen başta saygıdeğer büyükelçimize ve eşlerine, bütün öğretmen ve öğrencilerimize saygılarımı sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere plaketleri ve  katılım belgeleri katılan davetliler tarafından verildi. Ayrıca Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Vali Yardımcısı Tamer Kılıç ve İl Milli Eğitim Müdürü M. Emin Korkmaz, günün anısına Pakistanlı davetlilere çeşitli hediyeler verdi.

Program, düzenlenen resim sergisinin açılışı ve gezilmesi ile sona erdi. (Şükrü Tontaş-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler