Abdullah Gül'den Baykal'a: Polemiklere sokmak için uğraşanları ciddiye almam

Deniz Baykal'ın önceki gün katıldığı bir TV programında, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkındaki ifadelerine bugün Cuma namazı sonrası Gül'den cevap geldi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazı sonrası CHP milletvekili Deniz Baykal'ın, hakkındaki çarpıcı ifadelerine yönelik açıklamalarda bulunarak, "Polemiklere sokmak için uğraşanları ciddiye almam." dedi.

Son günlerde hakkında çıkan iddialar ve Baykal'ın katıldığı bir TV programında 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik "Abdullah Gül adaylığını açıklarsa ciddiye almalıyız." ifadelerine ilişkin konuşan Gül, "Bir siyasetçinin parti içi politikaları çerçevesinde yaptığı çeşitli taktikler beni de söz konusu etti. Ben ciddiye almadım." dedi.

Cumhurbaşkanlığı görevinin ardından "günlük siyasete girmeyeceğini" söylediğini yeniden hatırlatan Gül, "Bilgimi, birikimimi de paylaşma sorumluluğum var. Bu şekilde paylaşmaya da devam edeceğim." diye belirtti.

"Bir siyasetçinin parti içi politikaları çerçevesinde yaptığı çeşitli taktikler, o konuşmada beni de söz konusu etti. Ben ciddiye almadım. Ben biliyorum 367 meselesinin nasıl ortaya çıktığını, bugünkü koşullara nasıl gelindiğini, onun için ciddiye almadım, ama üzülerek görüyorum ki bazıları çok ciddiye almışlar." diyen Gül, sözlerine şöyle devam etti:

"Bazı arkadaşlar saygı çerçevesini de aşarak benim ne yapmam gerektiğini söylemeye kalktılar. Buna çok üzüldüm. Uzun bir süredir bazı çevreler, bazı siteler, sosyal medyada başta ben olmak üzere; AK Parti'nin gerçek öncüleri, kurucuları, onun başarısında çok büyük emeği geçmiş arkadaşlar hakkında ağıza gelmeyecek laflar, küfürlere varan söylemler var. Doğrusu bunların da nasıl organize olduğunu dünya biliyor artık. Bunun karşısında sükutu gerçekten çok üzüntüyle karşılıyorum ve kamuoyunun vicdanına bırakıyorum."

7 sene tarafsız olarak Cumhurbaşkanlığı yaptığını belirten Gül, "Ayrılınca da günlük siyasete girmeyeceğimi söyledim, ama bütün bilgimi, birikimimi de ülkeme paylaşma sorumluluğum var. Yeri geldiğinde de paylaştım, paylaşmaya da devam edeceğim. Bu şekilde paylaşmaya da devam edeceğim. Türkiye zaten yeteri kadar kutuplaşmanın içerisinde. Türkiye'nin önüne bakması gerekir. İçeride bir sürü ekonomik beklentiler var. Herkesin bunlara yönelmesi gerekir. Bu çerçevede muhakkak ki hükümete yardımcı olmak gerekir. Yurt dışından kaynaklanan ciddi tehlikeler var. Polemiklere sokmak için uğraşanları da ciddiye almam." dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler