Adalet Bakanı Gül'den

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İmralı Cezaevi'ndeki Abdullah Öcalan'ın avukat kısıtlılıklarının kaldırıldığını ve avukatlarıyla görüşme imkanı getirildiğini söyledi.

Avrupa İşkencenin Önleme Komitesi üyelerini kabulünün ardından gazetecilere açıklamada bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İmralı Cezaevi'ndeki Abdullah Öcalan hakkında soruya yanıt verdi.

Hükümlülerin avukatlarıyla konuşmasının kanuni bir hak olduğunu belirten Gül, "İnfaz kanunumuz bu hakkı düzenlemiştir. Bu görüşmenin ne şekilde olacağı, sınırları, çerçevesi yine kanunda düzenlenmiştir. Bu hakkın ihlali ya da belli bir güvenlik riskinin oluşması gibi hallerde sınırlanabileceğini de yine kanun düzenlemiştir. Bu sınırlamalar da yargı denetimine açıktır. Daha önce verilen kısıtlama kararları vardı. Görüşme yasağına ilişkin bu kararlar kaldırıldı. Görüşme imkanı getirildi. Hukuken bu konudaki engeller kalktıktan sonra avukatının görüşme imkanı da hukuken mümkün olmuştur." ifadelerini kullandı.

Gül ayrıca Türkiye'ye gelen Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi, 7 Mayıs Salı günü Abdullah Öcalan'ın bulunduğu İmralı Cezaevini'nin de içlerinde bulunduğu bazı cezaevlerini denetlediğini söyledi.

Öcalan, hakkındaki kısıtlama kararları nedeniyle 8 yıldır avukatlarıyla görüştürülmüyordu.

Öcalan'ın avukatlarından Newroz Uysal ise bir TV programında yaptığı açıklamada, söz konusu kısıtlılığın 22 Nisan’da kaldırıldığını aktardı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler