Adalet Bakanı: Kimyasal hadım da uygulanabilecek

Adalet Bakanı Gül, çocuklara yönelik cinsel istismarla ilgili düzenleme hakkında ''hekimlerin de görüşü alınarak mahkemenin kimyasal kastrasyon uygulamasına gidebileceğini" söyledi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, çocuklara yönelik cinsel istismarla ilgili düzenleme hakkında ''Taslağı nihayete erdirdik. Muhtemelen önümüzdeki hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne tasarımız sevk olacaktır. Hekimlerin de görüşü alınarak mahkeme kimyasal kastrasyon uygulamasına gidebilir." dedi.

Bakan Gül şunları söyledi: "Bu konuda ülkelerde farklı uygulamalar var. Bazı ülkelerde zorunlu bazı ülkelerde sanığın istemesine bağlı. Hekimlerin de görüşü alınarak mahkeme bu hususta kimyasal kastrasyon uygulamasına gidebilecek. Bunun dozunu, gözden geçirmesini, ne kadar faydalı oluyor, bunlarla ilgili de esnek bir model uygulayacağız. Mahkeme isterse burada tıbbi konu olduğu için kimyasal sağlık uzmanlarından da görüş alarak, izleyerek, infaz boyutuyla faydalı olacaksa, suçu önleyecek bir model olduğuna inanılırsa bir tedbir olarak düşünüyoruz." (İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler